Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Umywalka, czyli codzienna toaleta w eleganckiej i funkcjonalnej łazience

Umywalka
Na rynku dostępnych jest wiele modeli umywalek, dzięki czemu można dobrać taką, która najbardziej odpowiada potrzebom domowników i najlepiej pasuje do wnętrza. I choć wybór wydaje się dość łatwy, wymaga uwzględnienia wielu czynników, od których będzie zależeć funkcjonalność i estetyka łazienki, jak również komfort jej użytkowania.

Umywalka to podstawowy element wyposażenia łazienki. Dla wielu najważniejszy, ponieważ korzystamy z niej każdego dnia. Dlatego musi być równie elegancka, co praktyczna. Co to oznacza? Bardzo ważne, aby była wysokiej jakości, posiadała efektowny kształt, a jej rozmiar odpowiadał wielkości łazienki. Ponadto musi być technicznie dopasowana do wnętrza, ale też dostosowana do stylu życia domowników.

Jaki rodzaj umywalki wybrać?

Wśród najpopularniejszych rodzajów umywalek znajdują się: wisząca, wisząca z postumentem lub półpostumentem, wisząca narożna, nablatowa, wpuszczana w blat lub podblatowa oraz meblowa.

1. Umywalka wisząca

Najprostsza forma umywalki o uniwersalnym zastosowaniu. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebne są proste rozwiązania. Wygodna i praktyczna, doskonale pasuje do łazienek małych, jak również toalet – gdzie brak miejsca na mebel podumywalkowy. Może być również częścią efektownej aranżacji. W połączeniu z dekoracyjnym syfonem stanie się ważnym elementem łazienki w stylu vintage lub industrialnym. Umywalka wisząca mocowana jest za pomocą śrub bezpośrednio do ściany.

3. Umywalka wisząca narożna

Wariant umywalki wiszącej, który doskonale sprawdza się pomieszczeniach o bardzo małej powierzchni użytkowej, trudnych do urządzania. Dzięki możliwości zamontowania takiej umywalki w narożniku łazienki, możemy optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Jest to propozycja znajdująca zastosowanie również w toaletach.

5. Umywalka wpuszczana w blat lub podblatowa

Stanowi rozwiązanie równie wygodne, co estetyczne. Razem z blatem tworzy jeden, funkcjonalno-dekoracyjny element stylowej łazienki. Sposób montażu zapewnia dodatkową powierzchnię wokół umywalki, dzięki czemu wzrasta wygoda użytkowania. Ten wariant umywalki nadaje wnętrzu nowoczesnego charakteru.

Z otworem na baterię czy bez?

Umywalka stanowi kompletny element wyposażenia wnętrza dopiero w połączeniu z armaturą. I tutaj mamy do wyboru umywalkę z otworem na baterię lub bez. W tym przypadku decyzja będzie zależeć nie tylko od indywidualnych preferencji czy planowanej aranżacji, ale też rodzaju instalacji w łazience. Bateria może być montowana bezpośrednio na powierzchni umywalki, na blacie lub w ścianie.

Większość umywalek posiada otwór pod montaż baterii. Średnice otworów są standardowe, w związku z czym pasują do każdej baterii umywalkowej. W zależności od modelu otwór może znajdować się na środku umywalki lub w jednym z rogów – w przypadku umywalek małych przeznaczonych do łazienek o niewielkiej powierzchni. Dostępne są również umywalki bez otworów, dostosowane do baterii montowanych na powierzchni ściany lub blatu charakterystycznego dla nowoczesnych aranżacji.

Dużą, małą, a może dwie?

Aby umywalka była wygodna, musi być duża i mieć przestronną komorą. Niestety, nie zawsze jest możliwe zamontowanie takiego właśnie modelu, ponieważ umywalka powinna być przede wszystkim dopasowana rozmiarem do wielkości pomieszczenia. Wymiary umywalek wahają się w przedziale od 35 do nawet 90 cm. Wszystkie, nawet te małe, są tak zaprojektowane, aby zapewniać komfort użytkowania nawet w niewielkiej łazience.

Umywalki o najmniejszych parametrach są idealne do łazienek o naprawdę małej powierzchni użytkowej, gdzie dla zachowania komfortu poruszania się w pomieszczeniu każdy centymetr ma bardzo duże znaczenie. Umywalki w rozmiarze 50-60 cm to modele standardowe, pasujące do niemal każdego rodzaju wnętrza. Do naprawdę dużych łazienek najlepiej jednak zakupić umywalkę o wymiarach 80 lub 90 cm, która będzie mocno widocznym elementem wyposażenia, a jednocześnie zapewni wygodę na miarę przestronnego pomieszczenia. W dużym wnętrzu można też rozważyć zamontowanie dwóch średniej wielkości umywalek. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku większej liczby domowników, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas związany z oczekiwaniem na łazienkę.

Dla komfortu użytkowania równie istotny co wielkość umywalki jest sposób jej montażu. Zgodnie z zasadą ergonomii, umywalka powinna być zamontowana na wysokości od 85 cm, licząc od jej górnej krawędzi do gotowej podłogi. Odległość od ścian bocznych lub innych elementów nie może być mniejsza niż 20 cm. Natomiast dla zapewnienia swobody ruchów, przed umywalką należy zachować co najmniej 70 cm wolnej przestrzeni. W przypadku zaplanowania dwóch umywalek w jednym ciągu odległość pomiędzy nimi powinna wynosić minimum 25 cm.

Stylową czy funkcjonalną?

Umywalki występują w wielu kształtach. Okrągłe, owalne, kwadratowe i prostokątne. Z frontem lekko zaokrąglonym lub całkiem płaskim. Ich design może być w pełni klasyczny lub nowoczesny, ale też oryginalny. Jednak nie odnosi się on tylko do wyglądu zewnętrznego. Dotyczy również cech decydujących o komforcie użytkowania, które obowiązkowo powinny być uwzględniane przy wyborze odpowiedniego modelu.
Coraz częściej efektowne wzornictwo idzie w parze z funkcjonalnością. Umywalki projektowane są w taki sposób, aby stanowiły zarówno estetyczny, jak i praktyczny element wyposażenia łazienki. 
Wybierając umywalkę, warto więc zwrócić uwagę na wnętrze umywalki. Aby było przestronne i o opływowym kształcie. Wówczas zapewni wygodne użytkowanie, ale też dobre spływanie wody, co ułatwi czyszczenie i zapobiegnie odkładaniu się kamienia w załamaniach.
Większość umywalek posiada powierzchnię odkładczą, na której można ustawić akcesoria łazienkowe. Nawet te mniejsze modele posiadają dodatkowe miejsce na przybory toaletowe, co w niewielkim pomieszczeniu może okazać się wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem. Mydło, szczoteczka, pasta do zębów to akcesoria, które zawsze muszą pozostawać w zasięgu ręki, aby przy ograniczonej ilości półek i szafek korzystanie z łazienki było jak najbardziej komfortowe.
Dodatkowej powierzchni odkładczej pozbawione są umywalki nablatowa i podblatowa, które ze względu na sposób montażu nie muszą posiadać większych krawędzi. W tym przypadku funkcję powierzchni odkładczej pełni zazwyczaj duży blat.

2. Umywalka wisząca z postumentem lub półpostumentem

Proste, ale eleganckie rozwiązanie, idealne do łazienek urządzonych klasycznie. Umywalka montowana jest bezpośrednio do ściany przy użyciu solidnych śrub, a instalację odpływową zakrywa dopasowany do niej postument lub półpostument. W ten sposób powstaje estetyczny element wyposażenia wnętrza.

4. Umywalka nablatowa

Model przeznaczony do montażu bezpośrednio na blacie w łazience. Idealny do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu, w których stanowi najważniejszy element dekoracyjny. Zazwyczaj ma zdecydowaną, geometryczną formę.
Umywalka zamontowana na blacie to połączenie elegancji oraz funkcjonalności. Nie tylko decyduje o walorach estetycznych łazienki, ale też o jej praktycznym użytkowaniu. Wybierając takie rozwiązanie, zyskujemy dużą, wygodną powierzchnię wokół umywalki, na której można ustawić wiele akcesoriów. W ten sposób wszystko, czego potrzebujemy podczas codziennej toalety zawsze będzie w zasięgu ręki

6. Umywalka meblowa

Rodzaj umywalki przystosowany do umieszczania na szafce. Odpowiednio profilowany spód zapewnia idealne łączenie z modelami określonych serii meblowych. Umywalka montowana na szafce to dobry sposób na efektywne zagospodarowanie przestrzeni w łazience. Szafka zapewnia miejsce na przechowywanie wielu potrzebnych akcesoriów, a jednocześnie stanowi estetyczny element zakrywający instalację odpływową.

Z ceramiki czy z konglomeratu?

O ile musimy sugerować się specyfiką pomieszczenia przy wyborze typu umywalki, jej wielkości i sposobu montowania do niej armatury, o tyle materiał pozostaje kwestią indywidualnych upodobań i oczywiście ceny. Umywalki mogą być wykonywane z dwóch równie estetycznych, ale stosunkowo odmiennych materiałów – ceramiki lub konglomeratu.

Umywalka ceramiczna jest najbardziej klasyczną spośród wszystkich dostępnych. Wśród niewątpliwych jej zalet należy wymienić odporność na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania) i chemiczne (preparaty), a także kamień oraz rdzę. Jej powierzchnię z łatwością można czyścić dostępnymi środkami, dzięki czemu bardzo długo będzie się pięknie prezentować.

Konglomerat to materiał powstały z naturalnego kamienia i domieszki żywic akrylowych. Jest stosunkowo elastyczny, dlatego wykonane z niego umywalki wyróżniają się wyszukanymi formami, charakterystycznymi dla stylu nowoczesnego. Najczęściej posiadają geometryczną formę z mocno zarysowanymi liniami i krawędziami, a ich powierzchnia jest wykończona na mat lub poler. Są przyjemne i ciepłe w dotyku, odporne na zarysowania i zabrudzenia. Aby jednak prezentowały się pięknie, wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji przy użyciu specjalnych środków.

Spójną z ceramiką łazienkową!

Umywalka jest tylko jednym z kilku obowiązkowych elementów wyposażenia łazienki. Dlatego jej wybór podyktowany powinien być również spójnym dopasowaniem całej ceramiki łazienkowej. Decydując się na produkty jednej serii, będziemy mieć pewność, że design, ale też odcień bieli umywalki, WC czy bidetu będą dokładnie takie same.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty