Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jaka miska toaletowa? Co warto wiedzieć przed jej zakupem

Jaka miska toaletowa? Co warto wiedzieć przed jej zakupem
Miska toaletowa to element ceramiki, który nie podlega częstej wymianie. Raz zakupiona, przez lata stanowi część wyposażenia łazienki. Dlatego, aby była wygodna i funkcjonalna, a przy tym dobrze dopasowana do charakteru wnętrza, jej zakup zawsze powinien być przemyślany. Co zatem brać pod uwagę, poszukując odpowiedniej miski toaletowej?

Wybierając miskę WC, powinniśmy uwzględniać zarówno jej aspekt praktyczny, jak i estetyczny. Z jednej strony musi być dopasowana do pomieszczenia pod względem technicznym, z drugiej zaś powinna być spójna ze stylem wnętrza.

Dostępne miski toaletowe dzielą się ze względu na sposób montażu, budowę oraz design. Wśród nich są modele tradycyjne wciąż wybierane do wnętrz klasycznych, jak również modele dostosowane do wnętrz nowoczesnych, w których przestrzeń organizowana jest zgodnie z zasadą minimalizmu form i dekoracji. Wiele spośród nich posiada innowacyjne rozwiązania, ułatwiające utrzymanie toalety w czystości, zwiększające komfort użytkowania i pozwalające na mniejsze zużycie wody. Jak widać, wybór jest ogromny. Od czego więc zacząć?

WC kompakt

Jest to standardowe rozwiązanie pasujące do każdego rodzaju łazienki urządzonej w dowolnym stylu. Posiada jednolitą budowę, na którą składa się miska zintegrowana ze zbiornikiem na wodę, wyposażonym w przycisk pozwalający na spłukiwanie (spłuczką). WC kompakt jest szybki i łatwy w montażu. Stawiany jest na podłodze i mocowany do niej za pomocą śrub, które maskowane są dzięki specjalnym nakładkom.

Odpływ pionowy a poziomy

Przy wyborze odpowiedniego kompaktu musimy zwracać uwagę na wiele czynników, pamiętając, że toaleta musi być dostosowana do instalacji w łazience. W związku z tym wybór kompaktu w pierwszej kolejności będzie warunkować rodzaj kanalizacji.

Instalacja może być wykonana na dwa sposoby – w ścianie lub w podłodze. W przypadku bocznego jej wyprowadzenia odpowiedni jest WC kompakt z odpływem poziomym (tzw. „poznańskim”). Jeśli natomiast instalacja prowadzona jest od dołu, wówczas montowany powinien być kompakt z odpływem pionowym (tzw. „warszawskim”). Ze względu na rodzaj instalacji i sposób montażu kompakt okazuje się bardziej praktycznym rozwiązaniem niż miska zawieszana, która dopasowana jest tylko do wyprowadzenia kanalizacyjnego w ścianie.

Prawidłowe dopasowanie odpływu do podejścia instalacji jest warunkiem sprawnego działania toalety i estetycznie wyposażonej łazienki. Dlatego ten właśnie czynnik powinien być decydujący przy wyborze kompaktu.

Wymiary WC a przestrzeń w łazience

Kolejną kluczową kwestią przy wyborze miski toaletowej są parametry pomieszczenia. Musimy pamiętać, że dla zachowania optymalnego komfortu korzystania z WC, po obu stronach miski powinno pozostać minimum 20 cm wolnej przestrzeni, a bezpośrednio przed nią – około 80-60 cm.

Pamiętajmy również, że tradycyjny kompakt  stawiany jest na podłodze, a mechanizm spłukiwania pozostaje widoczny, co zmniejsza powierzchnię łazienki i może optycznie pomniejszać pomieszczenie.

Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca, warto postawić na miskę zawieszaną, która nawet po wliczeniu przestrzeni potrzebnej na zamontowanie stelaża podtynkowego pozwala oszczędzić sporo cennych centymetrów. A ponieważ miska i przycisk to jedyne widoczne elementy zestawu, łazienka będzie wydawać się bardziej przestronną.

Wygląd a funkcjonalność miski WC

Po technicznym dopasowaniu toalety do łazienki, można zastanowić się nad funkcjonalnym i estetycznym designem miski WC.

O funkcjonalności w dużym stopniu decyduje kształt zewnętrzny miski sedesowej. Przed zakupem warto dokładnie przyjrzeć się jej z boku. Im pełniejszą posiada budowę, tym bardziej praktyczna będzie w użytkowaniu. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim miska WC powinna dobrze przylegać do ściany. Brak szczelin zapobiegnie nadmiernemu zbieraniu się kurzu i powstawaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń, dzięki czemu toaleta będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości. Ponadto, miski z zabudowanymi powierzchniami bocznymi wyglądają estetycznie, przez co i łazienka stanie się bardziej elegancka. Jeśli jednak miski w pełni zabudowane nie pasują do wnętrza, alternatywą są modele częściowo zabudowane. Ze względu na ograniczoną liczbę załamań w obudowie, są stosunkowo łatwe w czyszczeniu. Warto również zastanowić się nad zakupem modelu z powłoką Clean Pro, która ułatwia czyszczenie oraz zmniejsza ilość osadów odkładających się na powierzchni.

Po dokładnym obejrzeniu miski z zewnątrz, pora na zwrócenie uwagi na wewnętrzną budowę toalety. Te wykonane w technologii CleanOn w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli nie posiadają wewnętrznego kołnierza. Spłukiwana woda dokładnie obmywa całą ich powierzchnię i pozostawia ją zawsze czystą. Brak trudno dostępnych miejsc to także brak miejsca na gromadzenie bakterii i znacząca poprawa higieny.

Oszczędny system spłukiwania wody

Funkcjonalność toalety to również innowacyjne rozwiązania, jak oszczędny system spłukiwania, w który wyposażona jest już większość toalet. Dlaczego warto mieć to na uwadze? Standardowe zbiorniki na wodę mają pojemność 6 litrów, co niestety powoduje stosunkowo duże zużycie wody.

Toalety z dwustopniowym systemem spłukiwania (3/6, 3/5, 2/4 l) pozwalają na spuszczenie wody połową wody ze zbiornika lub całą. Mechanizm spłuczki został tu wyposażony w dwudzielny przycisk, który składa się z dwóch klawiszy do spuszczania wody w zależności od potrzeb.

System dwudzielnego spłukiwania to bardzo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które w związku z mniejszą ilością zużywanej wody zapewnią realne oszczędności.

Miska zawieszana

Jest to propozycja, która świetnie pasuje do nowoczesnych wnętrz utrzymanych w minimalistycznej aranżacji. To jednak nie wszystko, dzięki wyważonej formie miska zawieszana  znajdzie swoje miejsce również w tradycyjnych łazienkach, gdzie  pozwoli oszczędzić miejsce. Ponieważ zbiornik spłuczki wraz z instalacją ukryty jest w ściennej obudowie, rozwiązanie to podnosi walory estetyczne łazienki. Miska zawieszana montowana jest na specjalnym stelażu, który pozwala ukryć instalację, zapewniając  jednocześnie dużą wytrzymałość – właściwie zamontowany stelaż jest w stanie wytrzymać obciążenie nawet 400 kg. Jedynym widocznym elementem zestawu jest przycisk do spłukiwania wody, co znacząco podnosi estetykę i funkcjonalność łazienki.

Miska zawieszana uważana jest za praktyczne rozwiązanie, ponieważ zapewnia swobodny dostęp do każdego miejsca podłogi, dzięki czemu ułatwia sprzątanie.

Boczny a dolny dopływ wody

Okazuje się, że nawet najdrobniejsze szczegóły mają bardzo duże znaczenie dla zachowania komfortu i estetyki we wnętrzu. Wybierając WC kompakt, warto więc zwrócić uwagę na pewien detal, którym jest rodzaj dopływu wody do zbiornika. Jakkolwiek jego umiejscowienie nie wpływa na sprawne działanie toalety, może mieć jednak znaczenie praktyczne i estetyczne.

Dopływ boczny jest najpopularniejszym rozwiązaniem doprowadzającym wodę do zbiornika. Występuje zatem w większości modeli WC kompaktów. Jest on przede wszystkim praktyczny, ponieważ zapewnia swobodny dostęp do instalacji – ale niestety pozostaje widoczny, co może negatywnie przekładać się na wygląd wnętrza. Dostępne są także modele, w których wodę do zbiornika doprowadza się z dołu. Dopływ dolny to estetyczne rozwiązanie, ponieważ instalacja pozostaje całkowicie ukryta. Jest to opcja idealna do wnętrz minimalistycznych, w których dąży się do redukcji zbędnych elementów wyposażenia. Jednak ze względu na umiejscowienie dostępu do dopływu dolnego jest nieco trudniejszy.

Kwestia dopływu wody do zbiornika nie ma znaczenia przy wyborze misek zawieszanych, ponieważ system spłukujący w całości pozostaje ukryty w ścianie.

Praktyczna deska WC dopasowana do miski

O funkcjonalnej misce WC decyduje również dobrze dobrana deska toaletowa. Na rynku dostępne są różne ich modele – od grubszych, po całkiem płaskie SLIM. Szczególną uwagę zwracają te ostatnie. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, posiadają ergonomiczny kształt, który gwarantuje komfortowe użytkowanie. Uniwersalny wygląd i trwała konstrukcja sprawiają, że są idealną propozycją zarówno dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z urządzaniem łazienki, jak i dla wszystkich, którzy chcą nieco ją ulepszyć.

Aby mieć pewność idealnego dopasowania, najlepiej kupić deskę zalecaną przez producenta miski.

Wybierając deskę, warto też zwrócić uwagę na jej kształt, który będzie decydował o wygodnym użytkowaniu. Najważniejsze parametry dotyczą szerokości i długości siedziska, a także rozstawu mocowań. Dla komfortu istotny jest też materiał, z którego deska została wykonana. Może nim być polipropylen – lekki i elastyczny, lub duroplast – również elastyczny, a do tego trwały. Warto też sprawdzić, czy deska toaletowa posiada właściwości antybakteryjne, które chronią przed gromadzeniem się na powierzchni szkodliwych drobnoustrojów.

Niektóre deski toaletowe wyposażone są w praktyczne rozwiązania, które zwiększają wygodę użytkowania. Należy do nich bardzo przydatna funkcja łatwego wypinania OneButton Easy OFF. Wystarczy wciśnięcie jednego przycisku, aby usunąć deskę i w łatwy sposób wyczyścić toaletę. Rozwiązanie pomaga zwalczać bakterie i pomaga w utrzymaniu higieny w toalecie.

Do praktycznych, ale i komfortowych rozwiązań zalicza się także funkcja wolnego opadania, która ułatwia codziennie korzystanie z toalety. Jest ona niezwykle przydatna, gdy w domu są małe dzieci, w przypadku których nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo odgrywają bardzo ważną rolę.

Wolne i bezgłośnie opadanie deski zapewnia system amortyzacji, który zmniejsza ryzyko uszkodzenia ceramiki czy samej deski, jak również przytrzaśnięcia palców dziecka.

 

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty