Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Płytki w łazience – jak o nie dbać, by służyły przez lata?

Płytki w łazience – jak o nie dbać, by służyły przez lata?

jak dbać o płytki ceramiczne

Mimo zmieniających się trendów wzorniczych, płytki ceramicznych są wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem do łazienek i kuchni. Wytrzymałe, odporne na działanie wody i wahania temperatur, ekonomiczne, a do tego wyjątkowo estetyczne, mogą służyć całe lata. Oto lista najważniejszych zalet płytek i zasady dbania o nie.

Wytwarzane z materiałów ceramicznych – głównie gliny – płytki od wieków wykorzystywane są do zabezpieczania oraz dekorowania ścian i podłóg. Ich popularność wynika przede wszystkim z bardzo długiej listy ich walorów funkcjonalnych. Za co je cenimy?

Zalety płytek ceramicznej

Płytki są przede wszystkim bardzo wytrzymałe. Odpowiednio wypalane, charakteryzują się dużą twardością oraz odpornością na drobne uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Ponadto, zwłaszcza te ze szkliwioną powierzchnią, są nienasiąkliwe – czyli zupełnie odporne na działanie wody i wilgoci. To właśnie ta cecha sprawia, że idealnie nadają się do zastosowania w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia.

Niezwykle istotne jest to, że płytki łatwo utrzymać w czystości. Cechę tę docenią nie tylko perfekcjoniści, ale też osoby borykające się z różnymi alergiami. Wystarczy ściereczka, woda i detergent (lub jego ekologiczny odpowiednik - zobacz jak sprzątać w stylu EKO), by szybko usunąć wszelkie zabrudzenia i kurz.

Inną zaletą płytek jest ich wszechstronność. Można je układać wewnątrz budynków (nawet w intensywnie eksploatowanych wnętrzach publicznych), a także na zewnątrz – tu konieczne jest postawienie na kolekcje mrozoodporne. Płytki stosować można z ogrzewaniem podłogowym – wówczas nagrzana podłoga długo i równomiernie oddaje ciepło, co jest rozwiązaniem wygodnym i energooszczędnym. Duże kafle mogą zdobić powierzchnie płaskie, zaś mozaika również obłe np. kolumny czy kabiny typu walk-in.
Wartością nie do przecenienia jest również estetyka płytek. Dzięki nowoczesnej technologii mogą one znakomicie naśladować najróżniejsze naturalne materiały – drewno, kamień, beton czy metal. I to bez wad, które wiążą się z nimi. Dostępne są w niezwykle szerokiej palecie kolorystycznej (liczba wzorów, faktur, kształtów i rozmiarów jest praktycznie nieograniczona).
Płytki są stosunkowo ekonomicznym rozwiązaniem. A do tego łatwo się je kładzie.

 

Jak dbać o płytki żeby służyły lata?

Jak wspomnieliśmy, utrzymanie w czystości płytek ceramicznych na ogół nie nastręcza problemów. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują pielęgnacji w ogóle. Aby długo nam służyły warto raz na jakiś czas poświęcić im nieco uwagi. Zasady właściwej pielęgnacji zależą przede wszystkim od rodzaju zastosowanych płytek, a dokładniej od typu ich powierzchni.
Płytki szkliwione w zasadzie nie potrzebują niczego oprócz wody. Za to gresy – nawet te polerowane warto zaimpregnować odpowiednimi preparatami. Dzięki temu prostemu zabiegowi łatwiej utrzymamy gres w czystości i dłużej będziemy się cieszyć nieskazitelną powierzchnią.
Wybór odpowiednich detergentów do czyszczenia – płynów, past, mleczek i sprayów jest olbrzymi i zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Warto przy tym pamiętać, że przy korzystaniu z naprawdę silnych preparatów należy najpierw sprawdzić ich działanie na niewielkim i stosunkowo mało widocznym fragmencie płytki. Pozwoli to się upewnić, czy nie zniszczymy jej powierzchni.
Sporo uwagi warto również poświęcić fugom. Zwłaszcza tym w kuchni, gdzie gromadzić się może tłuszcz i w kabinie prysznicowej, gdzie po jakimś czasie pojawi się kamień i nieestetyczny nalot. Oferta preparatów do czyszczenia spoin pozwoli bez problemu dobrać odpowiedni środek i szybko rozprawić się z zanieczyszczeniem.

Zobacz aranżacje płytek ceramicznych

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty