Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak obliczyć ile płytek trzeba kupić?

Jak obliczyć ile płytek trzeba kupić?

Kiedy już wybierzemy idealną kolekcję płytek ceramicznych i oczami wyobraźni widzimy gotową łazienkę, przychodzi czas na zakupy. Tylko jak wyliczyć ilość potrzebnych płytek, by nie kupić ani za mało, ani za dużo? To prostsze niż mogłoby się wydawać.

Szacując ilość płytek musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim – wymiary pomieszczenia, ale również wymiary i kształt kafli, to jak chcemy je ułożyć (klasycznie czy w karo) i czy na ścianach pojawią się elementy dekoracyjne jak np. listwy. Ale po kolei.

Oblicz powierzchnię

Najpierw wymiary pomieszczenia. Aby obliczyć powierzchnię, na której pojawią się płytki musimy zmierzyć szerokość i długość podłogi, a także szerokość i wysokość ścian. Jeśli płytki chcemy kłaść nie do sufitu, ale do określonego poziomu np. tuż nad wanną czy umywalką – bierzemy pod uwagę tylko tą wartość. Następnie długość mnożymy przez szerokość (oddzielnie podłogi i ściany). Odliczamy okna i drzwi. Otrzymujemy liczbę metrów kwadratowych, którą zaokrąglamy do góry i powiększamy o co najmniej 10-15 procent. W przypadku mniejszych wnętrz – dodajemy więcej, zaś większych – mniej.

Taki niewielki zapas jest konieczny z uwagi na przycinki, podczas których płytki lubią się kruszyć i łamać, a także ewentualne błędy, które trzeba będzie naprawić. Zakup dodatkowych płytek w późniejszym terminie może okazać się kłopotliwy, lub wręcz niemożliwy. Nowe partie mogą bowiem być utrzymane w nieco innej kolorystyce i nie pasować, do tych wcześniej zakupionych. Zawsze może się równie okazać, że producent wycofał się z danej, konkretnej kolekcji.

 

Sprawdź płytki

Wyliczając zapotrzebowanie na płytki musimy też wziąć pod uwagę ich kształt. W przypadku płytek kwadratowych, czy prostokątnych przycinek będzie mniej. Te o bardziej fantazyjnych kształtach jak np. heksagonalna mozaika z kolekcji Lovely White sprawią więcej problemów podczas kładzenia (dlatego warto kupić ich więcej), ale za to zapewnią oszałamiający efekt. Większy zapas musimy zrobić, gdy zamierzamy ułożyć płytki w karo lub jodełkę, mniejszy – w przypadku klasycznego, równego ułożenia.

Jeśli zamierzamy wprowadzić elementy dekoracyjne jak np. błyszczące metalowe listwy z kolekcji TOUCH ME, musimy dokładnie policzyć ich liczbę. W przypadku listew to proste – jeśli chcemy, by pojawiły się na każdej ścianie w postaci paska – zmierzmy długość wszystkich ścian i podzielmy na długość pojedynczej listwy. Powierzchnię elementów ozdobnych – cokołów, listew czy dekorów możemy odjąć od ogólnej powierzchni płytek podstawowych. A co jeśli marzy nam się wielokolorowa ściana, albo fantazyjny wzór? W takim przypadku najlepiej jest… dokładnie rozrysować sobie łazienkę na kartce. Znając jej wymiary zaznaczmy każdy metr jako dwie kratki. Na to nanieśmy płytki w skali. W ten sposób łatwo policzymy ile każdego rodzaju będziemy potrzebować. Sposób ten doskonale sprawdzi się również w przypadku dużych kafli, gdzie musimy znać dokładną ich liczbę

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty