Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Koszty remontu – jak je wyliczyć?

Koszty remontu
Z oszacowaniem kosztów planowanego remontu problem ma większość z nas. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć szereg rzeczy – koszty materiału, projektu, robocizny, a także nieprzewidzianych wypadków i awarii. Zadanie to jest szczególnie trudne w przypadku łazienki. Jak oszacować wstępne wydatki i przygotować dobry kosztorys? Oto kilka rad.

Planując remont łazienki na ogół poświęcamy wiele czasu na przeglądanie portali i magazynów wnętrzarskich – oglądamy, porównujemy, szukamy wad i zalet, zastanawiamy się jak konkretne rozwiązania sprawdzą się w naszych domach i mieszkaniach. Później przychodzi czas na stworzenie konkretniejszego projektu lub planu, wybór płytek, armatury, mebli i elementów dekoracyjnych. Często w natłoku spraw do przemyślenia nie mamy czasu, aby zastanowić się ile dokładnie będzie nas to kosztowało i czy zmieścimy się w zakładanym budżecie.

Przygotowywanie kosztorysu warto zacząć od określenia naszych potrzeb i zakresu prac. Czy zamierzamy jedynie odświeżyć wnętrze, czy też czeka nas generalny remont obejmujący wymianę instalacji? Czy chcemy korzystać tylko z materiałów najwyższej jakości, czy zadowolimy się średnią półką? Czy w końcu zamierzamy większość prac wykonać samodzielnie, czy też skorzystamy z usług fachowców?

Koszt produktów


Kiedy mamy już jasno określone ramy, warto przygotować szczegółowe tabele. Jedna z nich powinna dotyczyć cen produktów, które zamierzamy kupić i zastosować. Tu wliczyć należy wszystkie przewidziane do zakupu elementy – od tych dużych i szybko przychodzących na myśl jak: wanna, brodzik i kabina prysznicowa, miska zawieszana i umywalka, armatura, płytki, meble, aż po produkty, które są na ogół niewidoczne – zaprawy, izolacje i kleje, rury i akcesoria, a także koszty administracyjne jak np. odłączenie wody. Dzięki dostępności sklepów internetowych bez trudu sprawdzimy ceny większości rzeczy.


Koszt usług


Ale to nie wszystko – musimy również sprawić ile będzie kosztowało wykonanie projektu wnętrza (jeśli się na niego zdecydujemy) i robocizna. Tu nie warto oszczędzać – niestarannie, lub niewłaściwie wykonana praca wykonawców może nas słono kosztować. Błędy wcześniej czy później wyjdą na jaw, a w najgorszym wypadku mogą oznaczać konieczność przeprowadzenia remontu raz jeszcze! Wybierając fachowców – hydraulików, glazurników, a także brygadę wykończeniową warto zasugerować się opinią znajomych, rekomendacjami lub ocenami w sieci.

Nieprzewidziane wydatki

Planując remont, zwłaszcza taki, który obejmuje ingerowanie w instalacje, nigdy nie możemy mieć pewności, że nic nas nie zaskoczy. Dlatego żelazną zasadą w budowaniu kosztorysu prac powinno być określenie budżetu awaryjnego w wysokości kilku procent ogólnej zakładanej kwoty. Taka rezerwa pozwoli nam uporać się z awariami, bez niepotrzebnych nerwów i problemów. 

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty