Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jaka wilgotność powietrza w sypialni?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Odpowiednia aranżacja, umeblowanie i dodatki to istotne elementy, które wprowadzają odpowiednią atmosferę i klimat. Równie ważną i zbyt często pomijając kwestią jest poziom wilgotności w pomieszczeniu - który ma tak duży wpływ na zdrowie, komfort życia, a także nieskazitelny wygląd wnętrza. Co trzeba wiedzieć o wilgotności powietrza w sypialni?

Jaki poziom wilgotności w domu w sypialni będzie najlepszy?

Poziom wilgotności w domu to procentowa zawartość cząstek wody w powietrzu. Optymalny poziom powinien mieścić się w granicach 40 - 60% przy temperaturze 18 - 22 °C -  to najkorzystniejsze dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. Czynnikiem o dużym znaczeniu jest również temperatura panująca w sypialni. Im wyższa, tym niższy powinien być poziom wilgotności. Analogicznie - w chłodniejszym pomieszczeniu, warto zadbać o wyższą wilgotność.
Wilgotność powietrza w sypialni ulega samoczynnym zmianom, np. pod wpływem pór roku. Zima, szczególnie w sezonie grzewczym, oznacza zazwyczaj problemy ze zbyt suchym powietrzem. Deszczowe lato przyniesie wzrost wilgotności. 

Jak sprawdzić wilgotność w sypialni?

Chociaż skutki problemów z wilgotnością w sypialni można poczuć (i bez trudu zobaczyć), najpewniejszym rozwiązaniem jest użycie specjalnego urządzenia- higrometru. Najprostsze modele pokazują najważniejsze parametry -  jak wilgotność, zawartość pary wodnej i temperaturę. Bardziej zaawansowane mogą mierzyć również punkt rosy czy wilgotność materiałów stałych. Warto pamiętać, że miarodajny wyniki da jedynie kilkukrotny pomiar w różnych miejscach pomieszczenia.
 

Skutki nadmiernej wilgotności powietrza w sypialni

Nadmierna wilgotność obejmuje wszystkie wartości powyżej 60%. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do przekroczenia optymalnego poziomu. Są to przede wszystkim:

•    nadmiar pary wodnej (powstałej w czasie gotowania, prania czy nawet kąpieli)
•    nieodpowiednia cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu
•    brak izolacji cieplnej w budynku

Do najczęstszych konsekwencji zbyt wilgotnego powietrza należy przede wszystkim pojawienie się plam pleśni, grzybów i innych niebezpiecznych patogenów. Może pojawić się nieprzyjemny, trudny do usunięcia i zamaskowania zapach stęchlizny. Podwyższony poziom wilgotności w sypialni nie pozostaje również bez wpływu na życie i samopoczucie mieszkańców. Nadmierna wilgotność objawia się w postaci uczucia dyskomfortu i ciągłego zmęczenia. Mogą pojawić się duszności i nawracające infekcje, szczególnie w obrębie górnych dróg oddechowych. Konsekwencje dotyczą również elementów wyposażenia i sprzętów elektronicznych, które mogą ulec korozji czy rozklejeniu. 

Skutki niedostatecznej wilgotności powietrza w sypialni

Wilgotność na poziomie niższym niż 40% określa się mianem "suchego powietrza". Wraz z nim może pojawić się szereg objawów, do których należą:

•    chroniczne, złe samopoczucie
•    drapanie w gardle
•    trudności w oddychaniu
•    większa podatność na infekcje
•    problemy skórne (świąd, stany zapalne)

Jest to również bardzo niebezpieczne (i niekomfortowe) dla alergików- w suchym środowisku kurz, a więc wszelkie drobnoustroje i alergeny unoszą się znacznie łatwiej. Zbyt suche powietrze ma również wpływ na meble i elementy wyposażenia domu - mogą ulec uszkodzeniu (kurczeniu, odkształceniu czy pękaniu).  
 

Co robić w razie problemów z poziomem wilgotności?

W przypadku zbyt niskiego poziomu wilgotności w sypialni, dobrym rozwiązaniem może okazać się regularne wietrzenie, które spowoduje napływ świeżego, wilgotnego powietrza. Podczas sezonu grzewczego można też użyć mokrych ręczników lub miski z wodą. Ułożone na kaloryferze (lub obok) z pewnością podniosą poziom wilgotności w pomieszczeniu. Ale można też łatwiej -  korzystając z profesjonalnego urządzenia, jakim jest nawilżacz powietrza.
Zbyt wysoki poziom wilgotności, to już bardziej złożona kwestia. Podstawowym krokiem jest ustalenie przyczyny problemu i jego rozwiązanie -  potwierdza specjalista ds. urządzeń wentylacyjnych. Z metod doraźnych, najlepszym wyjściem jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza i zastosowanie odpowiednich urządzeń - klimatyzatorów lub popularnych osuszaczy powietrza. 
 
Wnioski nasuwają się same -  warto dbać o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w sypialni. To doskonały sposób, by poprawić jakość snu, komfort życia i nastrój. Uważna obserwacja i kilka prostych zabiegów mogą poprawić stan zdrowia, samopoczucie oraz zapewnić nieskazitelny wygląd wnętrza i wszystkich elementów wyposażenia. A to przecież takie proste.
 

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty