Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią

Niemal każda czynność, jaką codziennie wykonujemy w łazience wymaga użycia wody. Na jej bezpośrednie działanie narażone są ściany, podłogi, meble i elementy wyposażenia. Czy można skutecznie zabezpieczyć je przed szkodliwym wpływem wilgoci? Owszem. Oto kilka rad jak to zrobić.

Działanie wody i wilgoci bywa destrukcyjne. Nawet w niewielkich ilościach może zniszczyć meble wykonane z niezabezpieczonego drewna czy płyty, albo wnikając w ściany i podłogę być przyczyną rozwinięcia się pleśni i innych grzybów. Zniszczenia jakich może dokonać mogą być niewielkie, lub – w przypadku pękniętej rury – naprawdę duże i kosztowne.

A przecież, czego jak czego, ale wody w łazience nie unikniemy. Obecna jest każdego dnia w całej strefie mokrej – przy wannie i umywalce oraz w kabinie prysznicowej, a w przypadku awarii także przy pralce i muszli. Dlatego hydroizolacja łazienki nie jest jedynie opcją, a absolutną koniecznością.

Pod płytkami – folia w płynie

Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele materiałów i rozwiązań pomagających skutecznie chronić podłogi i ściany przed wilgocią. Do najpopularniejszych należy tzw. folia w płynie, która stosowana jest we wstępnym etapie prac remontowych – kładzie się ją jeszcze przed płytkami.

Przeznaczona jest do betonu, tynków, oraz płyt gipsowo-kartonowych. Nakłada się ją na uprzednio zagruntowane powierzchnie pędzlem lub wałkiem w dwóch, prostopadłych do siebie warstwach (na krzyż), tak by jej warstwa miała grubość co najmniej 1 mm. Co ważne, między warstwami na narożach, czyli miejscach styku ścian i podłogi powinno się nałożyć dodatkowe taśmy i narożniki, zaś przy kratkach wentylacyjnych i ściekowych – odpowiednie kołnierze. Folia już po nałożeniu i zaschnięciu powinna tworzyć jednolitą, nieco elastyczną powłokę. Odpowiednio zastosowana skutecznie uniemożliwi wnikanie wody w strop czy ściany.

Wentylacja

Choć najwięcej szkód wyrządzić może jedna pęknięta rura, destrukcyjny charakter może mieć również codziennie osadzająca się na ścianach i sprzętach praktycznie niewidoczna para wodna. Najlepszym zabezpieczeniem przed nią jest... odpowiednia wentylacja. Obecnie w wielu budynkach z powodu zbyt szczelnych okien tradycyjna wentylacja grawitacyjna jest niewydolna. Skutkiem jest często zawilgocenie nie tylko łazienek, ale nawet całych mieszkań i domów! Prostym i stosunkowo skutecznym sposobem na poprawienie efektywności wentylacji, jest zamontowanie tzw. wentylacji wymuszonej – czyli odpowiednich wiatraczków elektrycznych.

Nowoczesne technologie antybakteryjne

Nowoczesne technologie antybakteryjne

Zabezpieczenie ścian i podłóg – choć jest koniecznym etapem, nie wystarczy. Równie istotne jest uchronienie przed wilgocią innych łazienkowych sprzętów. W tym mebli. Na szczęście na rynku dostępne są już kolekcje o zwiększonej odporności na wilgoć. Wykonane z płyty Aquasafe fronty i korpusy mebli łazienkowych CREA – dla przykładu – nie chłoną wody, nie pęcznieją pod wpływem wilgoci i nie zniszczy ich pleśń. Aquasafe ma zdecydowanie lepsze parametry niż tradycyjne płyty drewnopochodne stosowane w łazienkach.
Na uwagę zasługują również innowacyjne rozwiązania antybakteryjne, które chronią domowników przed drobnoustrojami, które mogą się rozwinąć w wilgotnej łazience. Kolekcja Cersanit Pure Silver Protect została wyposażona w skuteczną antybakteryjną ochronę – aktywny składnik Silverit. Jony srebra zawarte w szkliwie w 99% zapobiegają namnażaniu drobnoustrojów. Efektywność rozwiązania jest znacznie większa niż powszechnie stosowanych środków czystości o działaniu bakteriobójczym, gdyż Silverit nie ulega zużyciu. Jony srebra czynnie działają aż przez 25 lat, więc łazienka będzie idealnie czysta przez długi czas.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty