Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak układać naprawdę duże płytki?

Jak układać naprawdę duże płytki?



Płytki wielkoformatowe to jeden z najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz. Polecane przede wszystkim do dużych powierzchni, pozwalają uzyskać jednolitą, niezaburzoną niczym powierzchnię. Tylko jak je ułożyć, by spełniły nasze oczekiwania?


Płytki wielkoformatowe to propozycja przede wszystkich dla tych, którzy dążą do stworzenia aranżacji harmonijnej i minimalistycznej. Duże formaty na podłogach i ścianach stanowią w takich wnętrzach wyjątkowe tło – bardzo dekoracyjne, a zarazem spójne i spokojne. Inspirowane zazwyczaj kamieniami, a także materiałami industrialnymi jak beton czy metale, duże kafle pozwalają stworzyć wrażenia jednolitej, niczym niedzielonej powierzchni. 

Duże kafle, podobnie jak mniejsze płytki, dostępne są w wersjach szkliwionych i nieszkliwionych, w półmacie, macie i wysokim połysku. Dostępne formaty są bardzo zróżnicowane – w sklepach bez trudu znajdziemy prostokąty i kwadraty o bokach 100 lub 120 cm, a nawet większych. Jednocześnie są one cieńsze i cięższe niż standardowe, mniejsze płytki, przez co łatwiej je uszkodzić. 

Zaplanuj

To, czy płytki rzeczywiście będą dobrze wyglądały we wnętrzu, zależy przede wszystkim od ich prawidłowego rozplanowania na podłogach i ścianach. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem klejenia, należy dokładnie przemyśleć gdzie, który format powinien się znaleźć. Zacząć powinniśmy od najbardziej widocznego i eksponowanego miejsca np. tuż przy wejściu do toalety, a także ściany, na którą pada nasz wzrok po wejściu do pomieszczenia. W tych punktach powinniśmy położyć całe kafle. To one zdecydują o ostatecznych efekcie wizualnym. Na docinki, których bez wątpienia nie unikniemy, jest miejsce w strefach mniej widocznych np. tuż przy podłodze, lub za elementami wyposażenia.

Po rozrysowaniu planu możemy spróbować ułożyć płytki „na sucho”, by przekonać się czy o taki efekt nam chodziło. To ważny etap, gdyż bardzo często duże kafle zupełnie inaczej wyglądają w sklepie, czy markecie budowlanym, a inaczej w znacznie mniej obszernym wnętrzu łazienki, czy kuchni.

Zadbaj o podłoże

Przed przystąpieniem do układania konieczne jest bardzo dokładne przygotowanie podłoża. Należy je oczyścić z wszelkich zabrudzeń i powłok, które mogą zmniejszyć przyczepność np. farb olejnych. Absolutnie niezbędne jest również staranne wyrównanie podłoża np. za pomocą wylewki samopoziomującej. O ile w przypadku płytek o mniejszych formatach i mozaiki, niewielkie zmiany nachylenia podłogi czy ściany można skorygować i sprytnie ukryć np. zaprawą, w przypadku kafli wielkoformatowych, zadanie to jest w zasadzie niemożliwe. Dopuszczalne odchylenie na 2 metrach to zaledwie 3 mm.

Ostatnim etapem przed zasadniczą częścią prac jest zagruntowanie podłoża. Pozwoli to na związanie drobnych zanieczyszczeń, zwiększy przyczepność i wzmocni powierzchnię. W przypadku łazienki i kuchni należy pamiętać też o izolacji przed wilgocią.  

Ułóż

Samo ułożenie dużych kafli jest trudniejsze niż w przypadku mniejszych formatów. Wymaga wielkiej dokładności i cierpliwości. Zaprawę klejową nakłada się za pomocą szpachli o zębach o grubości 4-5 mm zarówno na płytkę, jak i na podłoże. Najlepiej by była nakładana w różnych kierunkach (na krzyż), by dokładnie wypełniła całą przestrzeń. Jeśli zostawimy duże wolne miejsca pod płytkami, nie osiągniemy efektu trwałego związania i znacznie zwiększymy ryzyko popękania kafla wskutek uszkodzenia mechanicznego – np. gdy upuścimy na niego jakiś cięższy przedmiot. Aby płytki mogły „pracować” i odpowiednio przenosić ciężar ważne jest, by zastosować zaprawy odkształcalne (klasy S1) lub wysokoodkształcalne (klasy S2). Uważa się, że na powierzchniach ścian zaprawa powinna wypełniać co najmniej 70% przestrzeni, zaś w przypadku podłogi – zwłaszcza tej z ogrzewaniem podłogowym – blisko 100%. W obu przypadkach powinna być gruba na ok. 1 cm. W przypadku dużych płytek największą trudność stanowi samo ułożenie, na ogół dość ciężkiego i trudnego do utrzymania kafla w odpowiednim miejscu. Dlatego najczęściej pracę tą wykonuje dwóch glazurników, którzy korzystają ze specjalnych uchwytów przyssawkowych. Aby osiągnąć dobry efekt, należy unikać przesuwania płytek po powierzchni kleju. Korekty powinny być minimalne. Należy za to starannie i systematycznie weryfikować poziom powierzchni za pomocą długiej łaty z poziomnicą

Spoina

Spoina

W przypadku płytek rektyfikowanych, z racji dokładności ich wykonania można pokusić się o wyłożenie płytek na wąskich spoinach (2mm), jeżeli oczywiście inne warunki na to pozwalają (ogrzewanie podłogowe, dylatacje itp.). Jednakże w przypadku płytek produkowanych tradycyjnie, według ogólnie przyjętych zasad montażualeca się następujące szerokości spoin przy płytkach o długości boku:

– do 100 mm – około 2 mm
– od 100 do 200 mm – około 3 mm
– od 200 do 600 mm – około 4 mm
– powyżej 600 mm – około 5-10 mm
– mozaika 1mm-2mm

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty