Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak prać i przechowywać ręczniki? - sprawdzone sposoby

Jak prać i przechowywać ręczniki? — sprawdzone sposoby

W aranżacji łazienki lub pokoju kąpielowego duże znaczenie mają szczegóły, które znacznie wpływają na ostateczny charakter wnętrza. Jednym z takich elementów są ręczniki, które nie tylko pełnią ważna funkcję w codziennej higienie, ale są także istotnym akcentem dekoracyjnym. Dlatego należy zadbać o ich nienaganny i świeży wygląd, który można zapewnić poprzez właściwe pranie, suszenie i przechowywanie.​

CO ZROBIĆ, ŻEBY RĘCZNIKI ZAWSZE BYŁY MIĘKKIE I PUSZYSTE?

O ładny wygląd ręcznika, jego miękkość i wysoką użyteczność powinno zadbać się od razu po zakupie. Przed pierwszym użyciem ręcznik należy wyprać, aby zmyć z niego wszelkie chemiczne zabrudzenia powstałe w procesie produkcji. W praniu duże znaczenie ma jakość wody, dlatego jeśli jest ona zbyt twarda, trzeba zastosować płyn zmiękczający lub rozważyć zamontowanie zmiękczacza wody. Kolejnym ważnym elementem są detergenty. Proszek do prania może wnikać w materiał i spowodować, że ręcznik będzie szorstki, a w dodatku pozostaną w nim niewypłukane drobinki detergentu. O wiele lepszym wyjściem jest zastosowanie żelu lub płynu do prania przeznaczonego do pralek. Bezpiecznym dla ręczników i jednocześnie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie zastąpienie chemicznych środków sodą oczyszczoną, która nie tylko dokładnie usuwa zabrudzenia, ale również zapobiega odbarwieniom materiału. W zachowaniu koloru i uzyskaniu puszystości pomoże również rezygnacja z płynu do płukania na rzecz białego octu.

Co zrobić, żeby ręczniki zawsze były miękkie i puszyste?

JAK PRAĆ RĘCZNIKI?

Dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad ręczniki na długo zachowają swoją pierwotną formę oraz miękkość. O jakości ręcznika świadczy, nie tylko jego ładny wygląd, ale również zdolność do wchłaniania wody i odporność na uszkodzenia spowodowane częstym używaniem. Pranie może wpływać na obniżenie jakości materiału, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w większą liczbę kompletów ręczników w wybranym kolorze, aby można było systematycznie je wymieniać. Ręczniki należy prać osobno od pozostałej garderoby, aby uniknąć odbarwień i ewentualnych uszkodzeń spowodowanych na przykład sprzączkami lub klamerkami. Niewskazane jest również nadmierne wypełnianie bębna, ponieważ może to wpłynąć na pogorszenie skuteczności czyszczenia i niedokładne wypłukanie detergentów. Do prania ręczników najczęściej polecany jest program przeznaczony do materiałów bawełnianych lub syntetycznych — w zależności od rodzaju zastosowanej tkaniny. Warto również wybrać niską wartość wirowania, aby zapobiec powstawaniu zagnieceń na ręczniku. Po wypraniu ręczniki najlepiej jest wysuszyć na świeżym powietrzu, ale nie w pełnym słońcu, które może wpłynąć na zwiększenie szorstkości włókien i blaknięcie kolorów.

W JAKIEJ TEMPERATURZE PRAĆ RĘCZNIKI?

Wiele osób nadal uważa, że ręczniki powinno prać się w najwyższej temperaturze dostępnej w programach pralki, czyli w 90 stopniach. Niektórzy pamiętają, że w czasach ich dzieciństwa ręczniki przed praniem były gotowane w garnku w celu zabicia zarazków. Na szczęście obecnie jakość środków piorących jest na tyle wysoka, że skutecznie usuwają wszelkie zagrożenie w dużo niższych temperaturach. Program prania najlepiej wybrać na podstawie informacji umieszczonych przez producenta na metce. To, w ilu stopniach prać ręczniki, będzie uzależnione między innymi od rodzaju materiału, jego koloru i zastosowanych dekoracji. Zazwyczaj skuteczne pranie będzie możliwe w temperaturze wynoszącej od 40 do 60 stopni. Jednak ręczniki zawierające, na przykład jedwabne zdobienia, mogą wymagać zastosowania niższych zakresów.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

PRZECHOWYWANIE RĘCZNIKÓW PRZED I PO PRANIU

Ręcznik ma bezpośredni i częsty kontakt ze skórą, dlatego zawsze musi być czysty i świeży. Po każdorazowym użyciu powinien być rozwieszony, aby mógł dokładnie wyschnąć. Ręczniki przeznaczone do prania dobrze jest przechowywać w miejscu zapewniającym dostęp powietrza. Idealnie sprawdzi się szafka z koszem na pranie z kolekcji CITY by Cersanit. Szafka wyposażona jest w dwukomorowy, druciany, metalowy kosz, który znacznie ułatwia wstępną segregację rzeczy przeznaczonych do prania.  Budowa kosza zapewnia prawidłową wentylację, dzięki czemu znajdujące się w nim ręczniki nie nasiąkną wilgocią. Szafka znajdzie zastosowanie w każdej aranżacji, w łazienkach o różnych metrażach i w osobnych pomieszczeniach przeznaczonych na domowe pralnie. Jest to znakomity pomysł dla osób ceniących sobie porządek oraz poszukujących nowoczesnych i praktycznych rozwiązań.

Po praniu i wysuszeniu ręczniki powinny być przechowywane w szafkach posiadających wywietrzniki, zwłaszcza gdy będą trzymane w łazience. Także w tym przypadku, warto zwrócić uwagę na estetyczne szafki z koszami z kolekcji CITY by Cersanit, w których ręczniki mogą  „oddychać” i znacznie dłużej zachowają świeży zapach.

Przechowywanie ręczników przed i po praniu

Przestrzeganie przedstawionych zaleceń dotyczących prania, znacznie wpłynie na piękny wygląd ręczników i pozwoli zachować ich pierwotną miękkość oraz wysokie właściwości użytkowe.

ŁAZIENKA Z SZAFKĄ NA PRALKĘ I KOSZEM NA PRANIE - ARANŻACJE, PORADY

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty