Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak poprawnie zabudować wannę styropianem?

Wanna bardzo często stanowi centralny element łazienki. Może być wolnostojąca, prostokątna, narożna, asymetryczna i symetryczna. Chcąc, by wyglądała estetycznie, trzeba ją obudować. Jednym ze sposobów jest zabudowa wanny styropianem. W tym celu wykorzystujemy gotowe nośniki styropianowe, które z łatwością dostosujemy do wielkości i kształtu wanny. Montaż jest łatwy i szybki, a cała konstrukcja charakteryzuje się dużą stabilnością i trwałością. Taką zabudowę wykańczamy np. płytkami ceramicznymi, nadając całości ostatecznego wyglądu.

Wybór odpowiedniego nośnika

Zabudowa wanny styropianem wymaga wyboru właściwego nośnika, czyli gotowego już elementu wykonanego ze styropianu. Jednym z dwóch podstawowych wariantów jest nośnik monolityczny. Jest dostępny w sklepach w kilku kształtach i rozmiarach, a więc należy znać wymiary swojej wanny, aby idealnie dopasować do siebie te dwa elementy. Monolityczny nośnik styropianowy zapewnia bardzo dobre podparcie wannie, jest też niezwykle stabilny. Możemy wybierać spośród modeli przeznaczonych do wanien prostokątnych, okrągłych i owalnych.

Natomiast zabudowa wanny asymetrycznej styropianem wymaga zastosowania nośnika segmentowego. Składa się on z kilku elementów i ma budowę modułową. Możemy go łatwiej dostosować do niestandardowych kształtów i wymiarów wanny. Świetnie sprawdza się zarówno w przypadku klasycznych prostokątnych modeli, jak też narożnych – symetrycznych i asymetrycznych.

Zabudowa wanny styropianem i montaż wanny

Zabudowa wanny styropianem jest zdecydowanie łatwiejsza i szybsza w wykonaniu, niż jest to w przypadku zabudowy murowanej, dlatego jest obecnie to bardzo popularny i często stosowany wariant. Wannę umieszczamy już w gotowym nośniku, który wcześniej wybraliśmy z uwzględnieniem wymiarów i kształtu wanny. Ustawiamy styropianowy nośnik na podłodze i wyznaczamy na nim miejsce podłącza kanalizacyjnego, które następnie musimy wyciąć z wykorzystaniem np. nożyka. Nośnik mocujemy do podłogi, która musi być idealnie prosta. Teraz dopiero możemy umieścić w nim wannę i podłączyć kanalizację.

Wykończenie zabudowy płytkami ceramicznymi

Zabudowa wanny styropianem w takiej wersji nie prezentuje się estetycznie i tak nie możemy jej pozostawić do użytku. Układamy na niej odpowiednie, dopasowane do stylistyki i kolorystyki wnętrza płytki ceramiczne. Bardzo często ostatecznym wyborem jest ten sam wzór, co znajduje się na podłodze lub/i ścianie. Zachowujemy wtedy spójność aranżacji oraz minimalistyczny wygląd wnętrza. Możemy też wyróżnić wannę, stosując inny kolor i wzór płytek. Przy jednolitych białych ścianach dobrze prezentować się będzie mocniejszy akcent kolorystyczny, np. granat lub butelkowa zieleń. Z czernią pięknie współgrają delikatne pastele, a z kolorem drewna zgrany duet tworzy szary beton. Zabudowa wanny asymetrycznej styropianem może okazać się większym wyzwaniem na etapie wykończenia jej płytkami. Zaokrąglone kształty utrudniają ich układanie. Polecamy więc zastosować małe płytki w formie mozaiki. Nie trzeba ich docinać i łatwiej dopasowują się do niestandardowego kształtu wanny.

Zabudowa wanny styropianem jest obecnie najłatwiejszą oraz najszybszą w wykonaniu ze wszystkich tego typu metod. W zależności od kształtu i wielkości wanny wybieramy nośnik monolityczny lub segmentowy. Dopasowujemy oba elementy do siebie i na koniec nadajemy całości ostatecznego wyglądu.

Gdzie kupić nasze produkty