Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Czyszczenie fug — poznaj sposoby na to, jak skutecznie wyczyścić fugi!

czyszczenie fug
Zdaniem wielu osób, to właśnie czyszczenie fug sprawia w domu najwięcej problemów. Dlaczego? Wynika to z faktu, iż czynność ta przeprowadzana jest zazwyczaj sporadycznie. Okazuje się, że kluczem do sukcesu jest regularne dbanie o wygląd fug. Jak więc czyścić płytki podłogowe w łazience i kuchni? Czym je myć, aby wyczyścić fugi? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiesz się, jak uporać się z fugami oraz jakich preparatów stosować.

Czyszczenie fug a codzienna pielęgnacja

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym myć płytki podłogowe oraz jak je konserwować. Często sporym wyzwaniem jest również to, jak umyć fugi, by przywrócić im dawną świeżość. Najszybszym sposobem jest zakup dobrej jakości środków chemicznych, które są przeznaczone do czyszczenia powierzchni. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre materiały — np. terakota, muszą być czyszczone specjalnie przeznaczonymi do tego środkami. Płytki terakotowe, które umyje się zbyt silnym detergentem, zaczną pokrywać się białym nalotem. To z kolei sprawi, że podłoga w łazience będzie wyglądała nieestetycznie. Innych preparatów czyszczących będą również wymagały podłogi wyłożone z płytki gresowej, czy glazury. Dlatego też zawsze należy czytać zalecenia producenta środków do czyszczenia podłóg i fug. Jeżeli będą one zbyt silne, mogą prowadzić również do powstawania wielu uszkodzeń na powierzchni płytek i fug. W niektórych przypadkach mogą one również stać się przyczyną zmatowienia płytki lub powstawania na jej powierzchni odbarwień.

Czym czyścić fugi?

Aby zwiększyć skuteczność środków do czyszczenia fug, wskazane jest także zastosowanie kilku przydatnych urządzeń. Dużą popularnością cieszy się oczyszczanie parowe. Para wodna zmiękcza uporczywe zabrudzenia, przez co szybciej odchodzą one od płytek i powierzchni fug. Parę można uzyskać za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego urządzenia bądź za pomocą sprawdzonego sposobu naszych babć. Wystarczy bowiem odkręcić w pomieszczeniu kurki z gorącą wodą, odczekać kilka minut, a następnie przystąpić do czyszczenia powierzchni. Czasem jednak może nie obejść się bez specjalnych preparatów — zwłaszcza jeżeli mowa o usuwaniu śladów zapraw klejowych, które mogą zostać na powierzchni płytek po ich montażu.

Domowe sposoby na czyszczenie fug

Dużą skutecznością w kwestii fug cieszą się domowe sposoby. Jednym z najsłynniejszych jest zastosowanie octu, ale również na popularności zyskuje zastosowanie:

- Roztworu z płynu do naczyń i soli emskiej;
- Pasty z szarego mydła i sody oczyszczonej;
- Mieszanki kwasku cytrynowego z ciepłą wodą.

Ocet posiada wiele ciekawych właściwości — mówi ekspertka zatrudniona w jednym z koncernów produkujących preparaty do czyszczenia podłóg. — jest na tyle skuteczny, że występuje on w składzie wielu profesjonalnych środków czyszczących. Ocet przywraca płytkom blasku oraz redukuje ryzyko osadzania się kamienia. Rozwiązuje również problem powstawania pleśni w fugach". Jak jednak sama podkreśla — "z octem nie należy również przesadzać. Zbyt często stosowany może stać się przyczyną zmatowienia płytek". Pozostałe z metod świetnie radzą sobie również z tłustymi plamami, do których powstawania może najczęściej dochodzić w kuchni. Składniki tych mieszanek trzeba wymieszać w proporcji 1:1. Wyjątkowe miejsce zajmuje tutaj również mieszanka kwasku cytrynowego i ciepłej wody, która skuteczna jest w walce z wapiennymi osadami. W celu sporządzenia roztworu najlepiej wymieszać dwie łyżki kwasku z dwiema szklankami letniej wody.

 

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty