Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

W jaki sposób pozbyć się kamienia z płytek pod prysznicem?

Łazienka jest jednym z tych miejsc w domu, w których zachowanie czystości sprawia często wiele kłopotu. Przyczyną tego jest częste korzystanie domowników z łazienki, a także panowanie wilgoci, rozchlapanej wody. Dodatkowo na płytkach i kabinie prysznicowej zwykle szybko osadza się kamień, którego usunięcie dyktowane jest nie tylko samą estetyką i wyglądem pomieszczenia, lecz także zdrowiem domowników i gości, gdyż na kamieniu osadza się wiele bakterii.

Skąd bierze się kamień w łazience?

Głównym powodem, dla którego na płytkach w łazience pojawia się kamień, jest docieranie do domu bądź mieszkania twardej wody. Twarda woda wyróżnia się znaczną ilością soli magnezu oraz soli wapnia. Wytrącony węglan wapnia oraz wpływ wysokiej temperatury na niego jest właśnie tym nieestetycznym osadem, pojawiającym się na płytkach w łazience. Dodatkowo, osad też może zatykać otwory w słuchawce prysznica, co powoduje zmniejszenie ciśnienia wody oraz uniemożliwia prawidłowe działanie słuchawki.

W jaki sposób usunąć kamień na płytkach w łazience?

Czyszczenie płytek w łazience nie jest proste, a pojawiające się na nich zagłębienia oraz fugi, niewątpliwie utrudniają jeszcze usuwanie brudu i kamienia. Aby zapobiec powstawaniu kamienia, należy stosować się do kilku rad;

• regularne czyszczenie płytek prysznicowych, które powinno stać się rutyną. Dzięki temu łatwiej będzie nie dopuścić do trwałych warstw kamienia i utrzymać przestrzeń prysznicową w czystości,
• stosowanie specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia pytek w łazience,
• stosowanie łagodnych detergentów, które pozostawiają warstwę ochronną i nie niszczą płytek łazienkowych,
• stosowanie miękkich ścierek z bawełny, niepowodujących uszkodzeń płytek.

Jeśli jednak dojdzie do powstania kamienia na płytkach pod prysznicem, warto rozprawić się z nim raz na zawsze. Istnieje kilka domowych sposobów walki z kamieniem, przykładowo mieszanka octu spirytusowego z ciepłą wodą w proporcji 1:1. Roztwór ten ułatwia pozbycie się kamienia z płytek pod prysznicem oraz kabinie prysznicowej. Po przygotowaniu, mieszankę należy pozostawić na 10 minut w miejscu z kamieniem, a następnie spłukać je ciepłą wodą. W przypadku silniejszych osadów z kamienia, wystarczy polać go samym octem, bez uprzedniego zmieszania z ciepłą wodą.

Kolejnym, prostym i domowym sposobem jest użycie sody oczyszczonej. Wystarczy przygotować pastę, mieszając sodę z wodą w proporcji 3:1, a następnie nałożyć ją na miejsca z kamieniem, pozostawiając na parę godzin. Następnie, należy spłukać pastę dużą ilością wody oraz wytrzeć płytki do sucha. Można również pokusić się o stworzenie domowego mleczka do czyszczenia. W tym celu należy zmieszać sodę, szare mydło oraz wybrany olejek eteryczny.

Co prawda domowe środki do czyszczenia mają wiele zalet i z pewnością są ekologiczne, jednak mimo wszystko są czasochłonne oraz często nie radzą sobie z dużą ilością warstw. Jeśli więc środki te nie są w stanie doczyścić powstałego kamienia, warto sięgnąć po przeznaczone do tego preparaty znajdujące się na sklepowych półkach,

Oprócz środków czyszczących można również zaopatrzyć się w dostępne na rynku urządzenia parowe. Para wodna wyrzucana z parownicy pod wysokim ciśnieniem, łatwo i precyzyjnie doczyści wszelkie powierzchnie z kamieniem, znajdujące się w naszej łazience. Dodatkowo rozwiązanie to sprzyja ochronie naszych dłoni i pozwala na oszczędność czasu przeznaczonego na sprzątanie. Urządzenie parowe zastępuje bowiem wszelkie środki czyszczące, szmatki, gąbki i szczotki. Myjka usuwa kamień oraz wszelkie bakterie znajdujące się w łazience, docierając do nawet najciężej dostępnych miejsc. Jak wskazuje producent myjek parowych Kärcher,regularne czyszczenie armatury za pomocą parownic zapobiega odkładaniu się kamienia.

Istnieje więc wiele sposobów na pozbycie się kamienia, zarówno domowych, jak i tych oferowanych przez producentów różnych środków i urządzeń. Należy jednak pamiętać, że kamień sprawia wiele problemów, jeśli jest zaniedbywany przez długi czas. Dlatego też warto regularnie i systematycznie przemywać płytki oraz ściągać wodę za pomocą przeznaczonej do tego ściągaczki.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty