Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak zaprojektować sufit podwieszany w łazience?



Sufit podwieszany znalazł swoje zastosowanie w wielu pomieszczeniach, nie tylko mieszkalnych, ale i komercyjnych. Bardzo dobrze sprawdza się też w nowoczesnej łazience, uzupełniając aranżację o ciekawy akcent oświetleniowy. Do wykonania sufitu podwieszanego w łazience będziemy potrzebować płyty gipsowo-kartonowej, a także profili przyściennych i głównych, wieszaków płaskich, kołków rozporowych i kilku niezbędnych narzędzi i akcesoriów. Jak wykonać sufit podwieszany? 

Wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe

Do wykonania sufitu podwieszanego wykorzystujemy płyty gipsowo-kartonowe, które powinny być przystosowane do warunków panujących w pomieszczeniu. W łazience często mamy do czynienia z wysoką wilgotnością powietrza, a powierzchnie są narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Z tego powodu płyta gipsowo-kartonowa musi charakteryzować się wodoodpornością. Jest to specjalny rodzaj płyty, który jest poddany procesowi impregnacji. Jest oznaczona specjalnym symbolem GKBI. Nie zaleca się jednak stosowania tych płyt bezpośrednio nad kabiną prysznicową, gdzie istnieje ryzyko bezpośredniego jej kontaktu z wodą. Aby sprawdziły się dobrze, w łazience musi być zapewniona dobra wentylacja. 

Planowanie punktów świetlnych


Przed montażem płyty gipsowo-kartonowej, konieczne jest wykonanie odpowiednich pomiarów oraz wyznaczenie punktów świetlnych. Ponadto, nakreślamy linię mocowania profili przyściennych. Zastanów się zatem, gdzie mają znajdować się punkty świetlne, a także czy w niektórych obszarach nie powinno być ich więcej. Ma na to wpływ wielkość podwieszanego sufitu i rozmieszczenie poszczególnych stref w łazience. Zaleca się, aby obszar z umywalką był lepiej doświetlony, w czym pomóc Ci może nie tylko dodatkowa oprawa nad lustrem, ale i więcej punktów świetlnych na suficie podwieszanym w tej strefie. 
Przy pomocy poziomicy w następnej kolejności zaznaczamy położenie konstrukcji przyściennej, wyznaczając wcześniej najniższy punkt na ścianie. Należy zachować ok. 50 mm odległości sufitu od stropu. 
 

Montujemy profile

Do zamontowania są profile przyścienne i główne. Przyścienne przycinamy do odpowiedniej długości. Przygotowany już profil przykładamy do ściany i wywiercamy otwory potrzebne na kołki rozporowe, które mają się znajdować w odległości ok. 50 cm od siebie. Przytwierdzamy kołki rozporowe i w ten sposób  postępujemy w przypadku każdego innego profilu przyściennego. 
Profile główne umieszczamy w profilach przyściennych, ale nie skręcamy ich ze sobą. Rozmieszczamy je w odległości ok. 40 cm od siebie. Zaznaczamy miejsca ich mocowań, a także przycinamy profile do odpowiedniej długości, pamiętając, aby odjąć od pożądanego wymiaru ok. 50-100 mm. Pozostaje tylko umieścić profile w przyściennych. 
 

Mocowanie pozostałych elementów

Przytwierdzamy profile główne do sufitu, wykorzystując w tym celu wieszaki płaskie. Rozmieszczamy je w odległości ok. 90-100 mm od siebie. Do stropu mocujemy je za pomocą kołków i wkrętów, które wykorzystywaliśmy wcześniej przy stelażu przyściennym. Kolejny etap to montaż przewodów, doprowadzający je w miejsca, w których mają znaleźć się ostatecznie halogeny. Na koniec montujemy płytę gipsowo-kartonową. Jeśli to konieczne, docinamy ją do odpowiednich rozmiarów. Przytwierdzamy ją do profili przyściennych i głównych z wykorzystaniem blachowkrętów. 
Na koniec pozostaje jeszcze zaszpachlować i pomalować sufit podwieszany w łazience. Może być w uniwersalnym kolorze białym lub w kolorze płytek na ścianach lub podłodze. 
 

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty