Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Ile litrów ma wanna? Czym kierować się przy zakupie wanny?



Zdecydowałeś się na wannę w łazience. Obecnie możemy wybierać spośród wielu modeli, które różnią się kształtem, wielkością oraz pojemnością. O tym, jakie parametry powinna mieć wanna, decyduje w znacznym stopniu metraż łazienki, ale również indywidualne upodobania i wymagania. Dzisiaj na wannę mogą pozwolić sobie nawet właściciele małych mieszkań, w których łazienka zajmuje zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni. Jakie masz możliwości i co należy uwzględnić przy zakupie?

Pojemność wanny

Wpływ na pojemność wanny mają jej wymiary oraz kształt. Najmniejsze modele mogą pomieścić zaledwie 75 l wody, jednak nie należą do najbardziej praktycznych rozwiązań. Często nazywane są podwyższonymi brodzikami i nie zapewniają dobrych warunków do relaksu czy odpoczynku. Największe z kolei mogą osiągać pojemność ponad 400 l, co jest jednak związane z dużymi kosztami eksploatacji. Na taką wannę mogą sobie ponadto pozwolić tylko Ci, którzy zamiast klasycznej łazienki mają duży salon kąpielowy. Wybierając wannę i uwzględniając przy tym jej pojemność, weź pod uwagę sposób rozliczania za wodę – czy jest on według wskazań wodomierza czy może przygotowujemy ciepłą wodę użytkową w podgrzewaczu przepływowym. Optymalnym rozwiązaniem jest wanna o pojemności to 170 x 75 cm.

Wymiary wanny i jej kształt

Wyróżnić możemy kilka rodzajów. Klasyka to oczywiście wanny prostokątne, które możemy ustawić przy ścianie, jak też w szerokiej wnęce. Często są uzupełniane o panele do obudowy z dodatkowymi szafkami do przechowywania. Mają one w najmniejszej wersji od 100 cm długości i 70 cm szerokości, a największej odpowiednio 195 cm i 120 cm. W małych łazienkach bardzo dobrze sprawdzają się wanny narożne, pozwalające na wykorzystanie całej przestrzeni pomieszczenia. Do wyboru są wanny symetryczne, których boki mają równą długość, a także asymetryczne z bokami o różnej długości. Najmniejsze wanny narożne osiągają wymiary 120 x 120 cm, z kolei największe nawet 175 x 175 cm.

Ciekawym rozwiązaniem są również wanny okrągłe. W stylizacji retro są w wersji wolnostojącej, niekiedy dodatkowo z giętymi nóżkami. Potrzebują jednak dużo miejsca, aby możliwe było z nich swobodne korzystanie. Ich średnica wynosi zazwyczaj od  180 do 200 cm.

Wanna do małej i dużej łazienki

Jeżeli łazienka jest mała, jednak ma kształt prostokąta, a nawet kwadratu, warto jest zdecydować się na wannę narożną o optymalnych rozmiarach. Asymetryczna świetnie się sprawdzi, jeżeli zależy nam na szczególnej oszczędności miejsca. Nad krótszym bokiem możemy zamontować umywalkę, zyskując przy tym więcej wolnej przestrzeni. W klasycznych aranżacjach, w których jest wystarczająco dużo miejsca na wszystkie urządzenia sanitarne, stosuje się bardzo często wannę prostokątną. Z jej wykorzystaniem można w łatwy sposób zaaranżować łazienkę, w której znajdzie się dodatkowo prysznic. W przypadku dużych pomieszczeń można sobie pozwolić na największe wanny, również modele wolnostojące.

Wybierając wannę, zwróć uwagę na jej kształt, wymiary, ale również pojemność. Uwzględnij metraż łazienki, kształt pomieszczenia, Twoje indywidualne potrzeby, sposób rozliczania za wodę oraz styl aranżacji.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty