Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Zabudowa wanny z podcięciem, wnęką – podpowiadamy krok po kroku.

Są takie wanny, które nie wymagają obudowy, ponieważ producent zapewnia ich estetyczny i dekoracyjny wygląd. Dotyczy to w szczególności wanien wolnostojących. Klasyczne wanny ustawione przy ścianie lub wmontowane we wnękę wymagają jednak w większości przypadków zabudowy. W tym celu korzystamy z gotowych paneli lub też płyt gipsowo-kartonowych i płytek ceramicznych. Ciekawą opcją jest zabudowa wanny z podcięciem. Jaką spełnia on funkcję? Jak wykonać taką zabudowę?

Podcięcie dla łatwiejszego korzystania z wanny

Podcięcie to inaczej kopnik. Możemy go wykonać na całej szerokości jednego lub kilku boków wanny lub też jedynie w centralnym obszarze obudowy. Dzięki podcięciu możemy podejść bliżej do wanny, co na pewno docenią kobiety, które myją włosy nad wanną. Zabudowa wanny z podcięciem ułatwia ponadto kąpiel dziecka. Im bliżej wanny się znajdujemy, tym wygodniej jest nam się nad nią pochylić. Dzięki temu również zrobimy ręczne pranie, unikając zachlapania całej łazienki. Zabudowa wanny z podcięciem ma też charakter dekoracyjny. Możemy umieścić w podcięciu taśmę LED, która zapewni nam klimatyczny nastrój podczas kąpieli.

Zabudowa wanny z podcięciem. Jak wykonać?

Zabudowa wanny z podcięciem sprawia, iż ściany obudowy nie stykają się z podłogą na całej jej długości. Podcięcie powinno mieć ok. 6-7 cm głębokości i szerokości. Zdarzają się oczywiście większe kopniki, jednak mogą wtedy nie spełnić swojej praktycznej funkcji, a jedynie dekoracyjną. Jeżeli podcięcie znajduje się tylko w środkowym obszarze zabudowy, powinno mieć szerokość ok. 50-70 cm. Czy kopnik wykonujemy zawsze ze wszystkich stron wanny? To zależy od tego, gdzie znajduje się wanna. Jeżeli styka się tylko dwoma bokami ze ścianą, to warto wykonać podcięcie na dwóch pozostałych ścianach. Wanna we wnęce nie stwarza takiej możliwości, do dyspozycji mamy tylko jeden dłuższy bok.

Zabudowę wanny z wnęką wykonujemy z wykorzystaniem płyty kartonowo-gipsowej. W takim przypadku należy wyciąć w niej odpowiedni otwór, pamiętając o właściwych wymiarach kopnika. Następnie obudowujemy płytę płytkami ceramicznymi. Ich wielkość trzeba dopasować do powstałej wnęki. Najprościej położyć będzie małe płytki, czyli mozaikę. Nie zawsze konieczne jest ich przycinanie do mniejszych rozmiarów. Nieco trudniej jest w przypadku płytek wielkoformatowych, które zawsze trzeba przyciąć do zdecydowanie mniejszych rozmiarów, aby pasowały do kopnika.

Skos w obudowie zamiast kopnika?

Alternatywą dla podcięcia jest zabudowa wanny z wnęką w formie skosu. W przedniej ścianie obudowy wanny wykonujemy skos przesunięty w kierunku wanny na ok. 6-7 cm. Prace są mniej skomplikowane, a efekt podobny jak jest to w przypadku typowego podcięcia. Łatwiej też pokryć obudowę płytkami ceramicznymi.

Zabudowa wanny z podcięciem to praktyczne rozwiązanie, ułatwiające korzystanie z wanny podczas mycia głowy, kąpieli dzieci czy ręcznego prania. Kopnik możemy wykonać na wszystkich bokach wanny, które nie przylegają do ściany lub tylko na jednym wybranym. Może on znajdować się na całej szerokości krawędzi lub tylko w jego centralnym obszarze.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty