Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Ogrzewanie podłogowe w łazience – fakty i mity

Ogrzewanie podłogowe w łazience – fakty i mity

Wokół ogrzewania podłogowego w ostatnich latach narosło wiele mitów. Spora część z nich – zwłaszcza tych negatywnych – wynika z nieprawidłowego montażu, którego konsekwencją były wadliwe instalacje. Jakie w rzeczywistości są wady i zalety ogrzewania podłogowego, zwłaszcza w kontekście łazienek?

Łazienka to pomieszczenie, które wręcz kojarzy się z ciepłem. Wszak chcemy czuć się w nim jak najbardziej komfortowo. Poza tym, zaleca się, by temperatura w toaletach i pokojach kąpielowych była o kilka stopni wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach.

Zastosowanie efektywnego ogrzewania jest tu więc kwestią absolutnie kluczową. Wydawałoby się, że instalacja podłogowa nadaje się do tego celu idealnie – zapewnia równomierne rozchodzenie się ciepła, szybkie nagrzanie pomieszczenia i jest zwyczajnie przyjemna w użytkowaniu (kto nie lubi po kąpieli czy prysznicu stanąć na ciepłej podłodze?). A jednak przeciwników tego rozwiązania jest obecnie niemal tak samo wielu jak zwolenników. Przyczyną złej famy podłogówki są liczne mity jej dotyczące, które od lat funkcjonują w świadomości konsumentów. Jak to więc jest z ogrzewaniem podłogowym w łazience. Co jest prawdą, co półprawdą, a co fałszem?

1. Ogrzewanie podłogowe jest bardzo kosztowne

Odpowiedź na ten zarzut musi brzmieć – i tak, i nie. Sama instalacja ogrzewania podłogowego w budynku jest rzeczywiście droższa niż montaż i uruchomienie tradycyjnych grzejników. I to zarówno ogrzewania wodnego, jak i elektrycznego. Jednakże, w ujęciu długofalowym eksploatacja „podłogówki” pozwala na spore oszczędności. Równomierne rozchodzenie się ciepła od dołu, pozwala na redukcję temperatury o 2-3 stopnie bez zmiany temperatury odczuwalnej. Innymi słowy – niższe nakłady na ogrzewanie pozwalają zapewnić identyczny komfort termiczny.

2. Instalację ogrzewania podłogowego można wykonać jedynie w nowym budynku

I znów prawidłowa odpowiedź to: i tak, i nie. Mało tego – w przypadku wodnego ogrzewania podłogi, nawet w nowym budownictwie nie zawsze uda się je poprawie zainstalować. Odpowiednie decyzje dotyczące instalacji powinny zapaść jeszcze na etapie projektu. Tylko wówczas można zaplanować odpowiednie stropy. Poza tym, instalacji tego typu podłogówki w zasadzie nie przeprowadza się w blokach, a jedynie w domach jednorodzinnych i szeregowych.
W przypadku instalacji elektrycznego ogrzewania podłogi sprawa wygląda jednak inaczej. Jej wymagania są znacznie mniejsze. Specjalne maty można układać nawet podczas stosunkowo niewielkiego remontu – zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Wystarczy niewielka wylewka i już.

3. Montaż ogrzewania podłogowego jest bardzo skomplikowany

Nie jest – ale tylko i wyłącznie dla doświadczonych ekip. Warto pamiętać, że zła fama ogrzewania podłogowego wzięła się m.in. z faktu, że wiele osób narzekało nie tyle na samo rozwiązanie, co na jego wadliwą instalację. To olbrzymia różnica. Aby móc się cieszyć z wszystkich walorów, jakie ogrzewanie podłogowe za sobą niesie – koniecznie zdecydujemy się na fachową i doświadczoną ekipę wykonawczą i odpowiedni projekt.

4. Na ogrzewanie podłogowe można położyć wyłącznie płytki

Absolutnie nie. Choć płytki ceramiczne rzeczywiście są polecane w przypadku odgrzewania podłogowego ze względu na niską barierę termiczną i stosunkowo dobre przewodzenie ciepła, nie oznacza to jednak wcale, że inne materiały są niedozwolone. Problem polega na tym, że w przypadku np. drewna musimy bardzo ostrożnie wybierać konkretne rozwiązanie. Poszczególne gatunki i różne rodzaje parkietu (warstwowe, lite) różnią się bowiem między sobą parametrami – odpornością na wilgoć i wahania temperatury. Warto wybierać drewno o niskim współczynniku skurczu i klejone warstwowo (dzięki temu będzie mniej "pracować" a ryzyko powstania szczelin będzie mniejsze). Nie poleca się natomiast stosowania tradycyjnego parkietu, zwłaszcza grubego i desek litych, będą one stanowić niepotrzebną barierę termiczną.
Sprawdzą się raczej gatunki twarde np. rodzimy dąb i akacja, a także egzotyczne merbau, doussie, teak, palisander, wenge, iroko, jatoba czy badi.

 

5. Instalacja ogrzewania podłogowego wymaga wcześniejszego zaplanowania wystroju

Uważa się, że na podgrzewanej podłodze nie powinno się ustawiać dużych sprzętów, które blokują swobodny przepływ ciepła. O ile więc w przypadku innych wnętrz w domu, stwierdzenie to nie obowiązuje – łóżko, czy kanapę zawsze można ustawić na choćby kilkucentymetrowych nóżkach, to w przypadku kuchni i łazienki rzeczywiście lepiej wcześniej zaplanować zabudowę meblową i duży sprzęt AGD, a także kabinę prysznicową, wannę i miskę toaletową.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty