Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Niska wanna dla seniora – jak wybrać?

Samodzielne korzystanie z łazienki dla osób starszych jest niekiedy bardzo trudne. Wynika to z ich ograniczeń ruchowych, ale również niewielkiej powierzchni pomieszczenia i utrudnień w postaci wysokich krawędzi wanny. Właśnie wanna stanowi często jedną z największych przeszkód w samodzielności seniora. Aby mógł on z niej korzystać bez żadnego ryzyka wypadku, warto  wybrać niską wannę. Jak powinna wyglądać strefa kąpielowa w łazience seniora i która niska wanna będzie najlepszą dla niego opcją?

Dlaczego wanna dla seniora to dobre rozwiązanie?

Istnieje przekonanie, że osobom starszym łatwiej jest korzystać z brodzika, niż z wanny ze względu na brak wysokich krawędzi, a także możliwość wjechania pod prysznic wózkiem. Dotyczy to jednak osób z niepełnosprawnością, które nie poruszają się samodzielnie. Dzięki nowoczesnym konstrukcjom wanna może się okazać tym korzystniejszym rozwiązaniem dla seniora. Niska wanna cechuje się nieco inną budową niż jej klasyczny odpowiednik. Krawędzie są przy niej zdecydowanie niższe, co ułatwia wchodzenie do wanny. Senior może wygodnie usiąść w wannie, a w razie potrzeby wziąć szybki prysznic na stojąco. Ponadto, strefę kąpielową możemy wyposażyć w dodatkowe uchwyty do trzymania, które mocujemy na ścianie.

Niskie wanny dla seniorów – praktyczne rozwiązania

Wybierając wannę dla seniora, zwracamy zatem uwagę nie tylko na jej wielkość i kształt, aby zmieściła się ona do łazienki i nie utrudniała poruszania się po pomieszczeniu, ale też na jej wysokość. Niskie wanny dla seniorów mają krawędzie o wysokości ok. 50-60 cm. Przy pomiarze uwzględniamy również wysokość nóżek. Dobrym uzupełnieniem będzie parawan nawannowy oraz składane siedzisko przytwierdzane do ściany. Jeżeli niska wanna jest wciąż za wysoka dla osoby starszej, która ma trudności, aby do niej wejść, to stawiamy przy niej dodatkowe schodki lub drabinkę. Nie zapominamy o uchwytach, których senior trzyma się w trakcie wchodzenia do wanny, jak też w trakcie kąpieli.

Armatura do niskiej wanny

Decydując się na niskie wanny dla seniorów, musimy również dopasować do nich inne niezbędne wyposażenie strefy kąpielowej. Armatura ścienna powinna być zawieszona na odpowiednio niskiej wysokości. Jeżeli wanna będzie dodatkowo pełniła funkcję prysznica, powinien się w niej znaleźć panel prysznicowy z regulacją wysokości. Niech słuchawka będzie zawieszana na specjalnym uchwycie. Łatwiejsza w użyciu jest bateria jednouchwytowa. Szybciej ustawimy na niej pożądaną temperaturę. Wyposażona jej w termostat pozwala na utrzymanie stałej temperatury przez cały czas kąpieli. To bardzo skuteczny patent dla osób starszych.

Niska wanna może pełnić podwójną funkcję – być wanną i prysznicem jednocześnie. W przypadku osób starszych to rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze, ponieważ sprzyja ich samodzielności. Trzeba jednak pamiętać, że niska wanna powinna mieć armaturę zamontowaną na odpowiedniej wysokości, być wyposażona w uchwyty ścienne, a w razie potrzeby również dodatkowo w drabinkę.

Gdzie kupić nasze produkty