Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Łazienka na poddaszu – krok po kroku, skos po skosie

Łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu

– krok po kroku, skos po skosie

Poranna toaleta w łazience pełnej słonecznego światła czy wieczorna kąpiel z widokiem na rozgwieżdżone niebo? Sprawdź, jak urządzić łazienkę na poddaszu, by stworzyć oryginalne wnętrze z klimatem.

Poddasze to jedno z najciekawszych miejsc w domu. Odpowiednio zaadaptowane pozwala efektywnie zaaranżować powierzchnię w tej części budynku. I choć skosy sprawiają, że przestrzeń pod nimi bywa nieco kłopotliwa do zagospodarowania, warto pokusić się o stworzenie tam funkcjonalnego pomieszczenia. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę na poddaszu, aby mądrze wykorzystać każdy centymetr powierzchni.

Projekt łazienki na poddaszu – na co zwrócić uwagę

Przy aranżacji łazienki na poddaszu podstawą jest dobry projekt. Podczas rozmieszczenia armatury, urządzeń i mebli niezbędnych w tym pomieszczeniu należy brać pod uwagę miejsce pod skosami. Prawidłowo przygotowany projekt łazienki na poddaszu będzie opierał się na dwóch pojęciach: powierzchnia całkowita oraz właściwa powierzchnia użytkowa. Ta pierwsza to, najprościej mówiąc, przestrzeń mierzona po podłodze. Właściwa powierzchnia użytkowa to zaś realna powierzchnia, której wysokość wynosi minimum 190 cm (parametry dostosowane do wzrostu dorosłej osoby stojącej). Im dach jest bardziej stromy, tym więcej powierzchni w łazience możemy zaaranżować. Zwróćmy zatem uwagę, że na rysunku rzutu poddasza właściwa powierzchnia użytkowa zwykle zaznaczona jest linią przerywaną (najlepiej zweryfikować to z rysunkami przekrojów). To, co stanowi różnicę między powierzchnią całkowitą a użytkową, wyznaczy rozmiar przestrzeni zlokalizowanej pod skosami o wysokości mniejszej niż 190 cm. Warto o tym pamiętać, kiedy będziemy decydować o montażu urządzeń sanitarnych typu kabina prysznicowa, wanna, umywalka czy miska WC. Wcześniej sprawdźmy też, czy skosy nie będą utrudniać korzystania z tych sprzętów, np. czy nie będą blokować drzwi kabiny prysznicowej

Schowki – jak wykorzystać łazienkowe skosy

W łazience na poddaszu warto zagospodarować każdy centymetr powierzchni. I choć skosy mogą się nam wydawać sporym utrudnieniem, to jest na nie niezawodny sposób. Jeżeli przestrzeń pod skosami nie pozwala nam na wykonanie białego montażu, wykorzystajmy ją na niskie zabudowy oraz sprytnie ukryte schowki. Pomieszczą one kosmetyki, ręczniki i inne akcesoria łazienkowe. Schowanie przyborów toaletowych i środków czystości z otwartych półek oraz obrzeży wanny czy umywalki pomoże nam utrzymać porządek.

Wysokości użytkowe w łazience na poddaszu

Łazienka na poddaszu powinna być funkcjonalna i komfortowa. Każde z urządzeń instalowanych w takim pomieszczeniu wymaga innej wysokości mocowania oraz zachowania odpowiedniej przestrzeni wokół. Parametry te wynikają z funkcji, jakie mają do spełnienia, oraz sposobu montażu. Najwygodniej sprzęty, tj. miskę toaletową, umywalkę, wannę czy grzejnik, umieszczać na ścianach pozbawionych skosów. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Co wtedy?

Poddasze otwarte na umywalkę, sedes i bidet

Umywalkę zawieszamy lub ustawiamy na blacie tak, aby górna jej krawędź znalazła się na wysokości 80–85 cm. Jeżeli nad umywalką chcemy umieścić lustro łazienkowe, upewnijmy się, że jego górna krawędź będzie sięgała 190 cm od podłogi, dlatego skos nie powinien zaczynać się poniżej tej granicy. Przed umywalką najczęściej zostawia się ok. 100 x 70 cm wolnej przestrzeni o wysokości 200–210 cm.

Stojące sedes i bidet wraz ze spłuczkami mają wysokość 80 cm. Wiszące sprzęty wraz ze stelażem sięgają 130 cm i takiej wysokości powinna być ściana łazienki na poddaszu, przy której chcemy je zamontować. Siedzący człowiek ma wysokość ok. 130 cm. Aby czuć się komfortowo w momencie wstawania, powinien mieć sufit na wysokości minimum 2 m, a wolną powierzchnię wokół nie mniejszą niż 60–80 cm.

Komfortowa kąpiel na poddaszu

Do łazienki na poddaszu częściej niż prysznic wybierana jest wanna. Postawiona na nóżkach lub na obudowie zwykle sięga wysokości 55–60 cm. Aby móc swobodnie korzystać z wanny postawionej pod skosem czy bez kłopotu z niej wychodzić, pamiętajmy, by przestrzeń dla osoby siedzącej wynosiła minimum 95–110 cm wysokości (licząc od podłogi), przed wanną zachowajmy około 70 x 100 cm wolnego miejsca przy co najmniej 2 m wysokości (aby bez ograniczeń stanąć obok), ale nie mniej niż 2,20 m, aby wytrzeć ręcznikiem głowę czy się przebrać. Niestandardowym rozwiązaniem może okazać się wpuszczenie wanny w podłogę. Zanim zdecydujemy się na ten krok, upewnijmy się, czy grubość stropu nam na to pozwala.

Okno na świat

Jeżeli którykolwiek ze sprzętów chcemy umieścić bezpośrednio pod oknem dachowym w łazience, sprawdźmy wcześniej, czy nie będzie on nam blokował swobodnego dostępu do okna. Biorąc pod uwagę ten aspekt oraz wcześniej wspomniane parametry, z pewnością uda nam się stworzyć unikalną przestrzeń, której skosy dodadzą niepowtarzalnego charakteru.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty