Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Lastryko w łazience - klasyka w nowoczesnym wydaniuLastryko, zwane też terazzo czy lastriko, po latach złej sławy tryumfalnie wraca do wnętrz. Projektanci coraz chętniej wykorzystują je w postaci dodatków – wazonów czy mebli, ale również w podstawowych elementach aranżacji – lastryko pojawia się na podłogach i ścianach. Podpowiadamy jak wprowadzić je do łazienki

Co to jest lastryko?

Znane od starożytności lastryko w istocie jest materiałem kompozytowym, czyli materiałem składającym się z kilku składników: wody, cementu (lub specjalnych żywic), grysu i barwników. Pierwotnie do jego produkcji wykorzystywano kamienne okruchy – granitu bądź marmuru, które łączono z gliną. Wówczas lastryko stosowano przede wszystkim do wykończenia podłóg – posadzka była znacznie wytrzymalsza i łatwiejsza w utrzymaniu w czystości niż tradycyjne podłogi gliniane czy drewniane.

I waśnie z postacią wylewek na posadzkach czy schodach lastryko jeszcze niedawno kojarzyło się większości osób pamiętających czasy PRL-u. I trzeba przyznać – że kojarzyło się raczej negatywnie. W latach 80-tych było ono bowiem najczęściej utrzymane w nieciekawych odcieniach brudnej szarości. Do tego, staranność jego wykonania nierzadko pozostawiała wiele do życzenia.

Teraz jednak zła sława tego materiału powoli się zaciera. Mało tego – lastryko od kilku lat przeżywa prawdziwy renesans. Pojawia się w projektach najsławniejszych architektów wnętrz. Największe światowe marki wprowadzają je do swoich ofert i prezentują coraz to nowe pomysły na jego wykorzystanie. Bywa, że jest jedynie modnym dodatkiem, ale zdarza się również, że stanowi dominantę estetyczną całego projektu. Skąd taki zwrot? Z możliwości jakie oferuje ten naprawdę ciekawy materiał.

Płytki Lastryko w łazience

Lastryko może pojawić się na podłogach i ścianach – i to niekoniecznie w swojej pierwotnej postaci, ale również na… znacznie łatwiejszych do zastosowania płytkach ceramicznych. Wzór terazzo znajdziemy m.in. w kolekcji HIKA Cersanit. Oprócz białych płytek bazowych, obejmuje ona również wielkoformatowe płytki gresowe prezentujące prawdziwy mix kolorów – wszystkie odcienie zieleni, żółcieni, czerwieni, kremów i brązów, błękitów i granatów… Co ciekawe ta nieokiełznana mieszanka barw doskonale komponuje się nie tylko z równie wyrazistymi unikolorami, ale także znacznie przecież delikatniejszym drewnem czy skromniejszymi metalami… Stanowi doskonałe tło dla ceramiki, zarówno tej minimalistycznej, jak i bardziej wyszukanej.

Pamiętajmy jednak, by wprowadzając lastryko do aranżacji wnętrza nie przesadzić. Wzór ten, najlepiej wygląda dawkowany w odpowiednich ilościach. Doskonale się sprawdzi np. na ściance zakrywającej stelaż podtynkowy AQUA, lub wyłącznie w strefie mokrej – przy wannie, w kabinie prysznicowej, lub przy umywalkach. Jeśli jednak zastosujemy je na wszystkich ścianach pomieszczenia, możemy poczuć przesyt.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty