Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jaka podłoga do szarej kuchni?

Badania psychologiczne wskazują, iż kolor szary niesie ze sobą wrażenie spokoju i ukojenia. Poza tym jest to kolor neutralny, zatem uniwersalny z punktu widzenia walorów dostosowawczych.  Z tych powodów architekci wnętrz nader często wykorzystują jego pozytywne właściwości. Szara kuchnia nie jest niczym niezwykłym. Pozostaje jedynie wyposażyć ją w odpowiednią podłogę. Jaka będzie najwłaściwsza? Która sprawi, że chwile spędzone w kuchni przy wieczornej kawie będą zaliczały się do tych niezapomnianych? Poszukajmy wspólnie odpowiedzi w poniższym artykule.

Podłoga do szarej kuchni, na co zwrócić uwagę?

Pośród licznych propozycji podłóg, naszą uwagę zwracają:

- panele imitujące drewno;
- betonowe płytki;
- płytki imitujące stare podłogi;
- podłogi drewniane;
- gres;
- beton architektoniczny.

To tylko kilka wzorów i typów wpasowujących się w koncepcję szarości w kuchni. Zasada jest dość prosta-dobierając podłogę do wyposażenia danego wnętrza, budujemy poczucie kontrastu, przy czy staramy się utrzymać jednolite odcienie. Co to znaczy?

Chodzi o utrzymanie wspólnej linii kolorystycznej, innymi słowy barwy zimne z zimnymi lub gorące z gorącymi. W przypadku szarości będzie to wymagało dużej wrażliwości estetycznej, ale poświęcając temu tematowi trochę więcej uwagi, jest to jak najbardziej możliwe.

Wypada pamiętać, że odcienie szarości, w których przebija się antracyt, czerń lub granat nasilą wrażenie chłodu, natomiast szarość złamana bielą, beżem i odcieniem brązu sprawią, że aranżacja będzie się wydawać bardziej przytulna.

Drewno w szarej kuchni?

Oczywiście, dla wielu jest to posunięcie ryzykowne. Pamiętajmy, że kuchnia jest miejscem, w którym panuje atmosfera nadmiernej wilgotności, więc obawy o stan podłogi, zwłaszcza po pewnym czasie eksploatacji, pojawiają się. Niepotrzebnie.

Współczesne technologie impregnacji i powłok drewna sprawiają, iż staje się ono niemal niezniszczalne. W każdym razie w wielu przypadkach przebija swoją trwałością nawet panele z tworzyw sztucznych.

Podłoga w kuchni industrialnej

Szare znaczy piękne, nowoczesne, modne. Wyobraźmy sobie płytki imitujące stary beton w nowoczesnym wnętrzu. Cóż za idealny przykład kontrastu! Podobny efekt uzyskuje się dzięki panelom odzwierciedlającym drewno. Będzie to przypominać stare hale produkcyjne, a przy odpowiedniej grze światła całość stworzy nastrój tajemniczości, a nawet pewnej intymności. Wieczór z bliskimi, spędzony przy wspólnym stole w takiej atmosferze, z pewnością będzie obfitował w niezapomniane pogaduchy.

Minimalizm w bloku

Kuchnia minimalistyczna, choć niewielka, stanie się jeszcze bardziej przytulna, kiedy wykorzystamy inne nasycenia szarości mebli i inne podłogi. W takim wnętrzu dobrze sprawdziłyby się meble jasne ustawione na ciemniejszym podłożu. Beżowe rolety i kosz kwiatów tylko podkreślą subtelność miejsca.

Szarość skandynawska

Czy to możliwe? Oczywiście. Tutaj można postawić na beton architektoniczny. Sposób wykończenia podłogi umożliwia nadanie jej połysku lub „sędziwej starości”. Wybór zależy od mebli, jakimi dysponujemy. Beton architektoniczny można stosować z dodatkami barwiącymi, zatem nie należy go kojarzyć z ponurą ciemną masą. Może to być idealna lakierowana gładź wypełniona morskimi falami, marmurem lub słojami dębu. Te ostatnie wspaniale komponują się z inspiracjami skandynawskimi, których praźródłem były przecież kamienie i drewno.

Wracając do pytania, jaka podłoga do szarej kuchni jest najlepsza? Taka, której nie widać.

Podłoga w kuchni na ma być obiektem westchnień, lecz stanowić uzupełnienie, bez którego kuchnia przestałaby być tym magicznym miejscem, które pamiętamy z dzieciństwa. A jest co wspominać.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty