Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak zamontować stelaż podtynkowy?

Jak zamontować stelaż podtynkowy?

Podwieszane, montowane na stelażach podtynkowych miski toaletowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów. Są funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu w czystości, a jednocześnie – świetnie się prezentują. O ile oczywiście odpowiednio dobierzemy i zamontujemy stelaż. Oto kilka rad, jak zrobić to poprawnie i uniknąć najczęstszych błędów.

W odróżnieniu od tradycyjnych, stojących kompaktów, miski zawieszone na stelażach podtynkowych znacznie lepiej wpisują się w nowoczesne wnętrza toalet i pokoi kąpielowych. Zastosowanie zabudowy pozwala bowiem schować techniczne elementy jak: rury, zbiornik spłuczki, czy przyłącza. Jedynym elementem widocznym z zewnątrz jest dekoracyjny przycisk służący do spłukiwania wody. Przestrzeń pod samą miską jest pusta, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać czystość podłogi. Ponadto, zabudowa pozwala znacząco wyciszyć pracę spłuczki.

Warto pamiętać, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów stelaży podtynkowych, które swobodnie możemy dobrać do specyfiki naszej łazienki. W rodzinie stelaży AQUA – dla przykładu, znaleźć można zarówno modele wąskie i płytkie, które pozwolą zaoszczędzić miejsce, jak też niskie, które sprawdzą się np. pod skosami, a także takie do wmurowania. Dwudzielny system spłukiwania pozwoli zaoszczędzić wodę, a zastosowanie FRESH SYSTEM – zapewni higienę w toalecie. Odpowiednie rozwiązania, jak np. galwanizowane, obrotowe w zakresie 360° stopy ułatwią montaż w każdych warunkach. Wyposażenie stelaży w uchwyty mocujące QUICK FIX pozwoli na szybką i sprawną instalację stelaża zarówno równolegle do ściany jak i w rogu łazienki.

Mocowanie stelaży podtynkowych jest zresztą znacznie łatwiejsze niż można by przypuszczać. Na czym polega?

Montaż stelaża krok po kroku

Pierwszym zadaniem jest dokładne wymierzenie przestrzeni, którą dysponujemy. Następnie musimy wybrać odpowiedni rodzaj stelaża. Uzależniony jest on od typu ściany, przy której ma się znajdować miska toaletowa. Jeśli w naszej łazience mamy masywne ściany, stelaż możemy wmurować w ścianę. Należy wówczas wybrać ultrapłytki, galwanizowany stelaż AQUA z serii 9. Stelaże do zabudowy lekkiej, sprawdzą się zarówno przy montażu  do ścian gipsowo-kartonowych jak również  murowanych.

Przejdźmy do zasadniczego etapu prac. W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy stelaż na pewno pasuje do miejsca przeznaczenia i umiejscowienia rury odpływowej. Musimy też ustawić go na odpowiedniej wysokości (regulacja znajduje się na nóżkach stelaża). Miska powinna znajdować się na wysokości ok. 40 cm nad gotową podłogą. Warto zwrócić uwagę na to czy wybrany stelaż posiada udogodnienia instalacyjne pozwalające samodzielny jego montaż np. hamulce w stopach ułatwiające ustawienie odpowiedniej wysokości. Dociskając stopy stelaża, instalator w prosty sposób może wyregulować pożądaną wysokość stelaża, zwiększając jego wysokość nawet o 20 cm.

Dopasowujemy przedłużenie rury do odpływu i wstępnie ją mocujemy. Za pomocą ołówka zaznaczamy na ścianie i podłodze miejsca nawiercenia otworów pod kołki rozporowe, przygotowujemy je i mocujemy stelaż śrubami do ścian i podłóg. W tym etapie musimy pamiętać o starannym wypoziomowaniu konstrukcji. Kiedy piony i poziomy będą zachowanie – dokręcamy wszystkie śruby.

W kolejnym etapie dokonujemy przyłączenia instalacji wodnej doprowadzających wodę do zbiornika. Warto zwrócić uwagę na to w ile punktów do podłączenia wody jest wyposażony zbiornik w naszym stelażu. Zbiorniki z 4 punktami (2 na górze z prawej i lewej strony oraz dwa po przeciwległych bokach zbiornika) pozwolą na wybór takiego, który jest najbliżej punktu zasilania wodą. Jest to znaczne ułatwienie dla instalatora.

Co bardzo ważne – jeszcze przed zabudową ramy stelaża należy sprawdzić poprawność oraz szczelność instalacji, czyli przeprowadzić tzw. „próbę wody”. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieszczelności, na tym etapie w prosty i bezkolizyjny sposób będziemy w stanie usunąć nieszczelność, natomiast później, naprawa może okazać się skomplikowana i bardzo kosztowna.

Montaż zabudowy stelaża zacząć należy od mocowania profili do ściany i przykręcenia do nich bocznych ścianek z płyt. Należy przy tym pamiętać, by korzystać z materiałów odpornych na działanie wilgoci – tzw. zielonych płyt. We frontowej formatce w odpowiednich miejscach należy wykonać otwory na śruby i rury zachowując staranność przenoszenia wymiarów, a następnie próbnie zamocować miskę zawieszaną w celu sprawdzenia poprawności wykonanych prac.
Z zakończeniem montażu miski należy wstrzymać się aż do położenia płytek i wykonania fug. Kiedy będą gotowe dopasowujemy długość rur i mocujemy miskę. Pomiędzy ścianę a miskę dobrze jest włożyć amortyzującą podkładkę wykonaną z miękkiej pianki. Ostatnim etapem jest silikonowanie i montaż przycisku do spłukiwania.

jak zainstalować stelaż podtynkowy

Uwaga na błędy

Choć sam montaż stelaża nie jest zbyt trudny, warto pamiętać, że nawet stosunkowo drobne błędy mogą nieść spore konsekwencje. Jeśli zbyt słabo zamontujemy ramę stelaża w zabudowie lekkiej, lub użyjemy niewłaściwej płyty g-k (np. zbyt cienkiej, lub nieodpornej na działanie wilgoci), po pewnym czasie może się ona odkształcać, a płytki i fugi pękać. Pęknięcia powstać mogą również jeśli zbyt mocno będziemy dokręcać śruby. Niedokładne i niestaranne dopasowanie przyłączy rur, zwłaszcza tych starych żeliwnych skutkować może przeciekami, zaś złe ustawienie zaworów – zbyt wolnym napełnianiem zbiornika.

Sporo uwagi warto poświęcić montażowi przycisku spłukującego, zwłaszcza dzielonego. Tylko odpowiednio zainstalowany będzie podawał odpowiednią ilość wody, a jego praca będzie cicha i komfortowa.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty