Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Jak czyścić gres matowy ze strukturą?

jak czyścić gres matowy
Matowe płytki gresowe ze strukturą cieszą się ostatnimi czasy rosnącą popularnością. Warto wiedzieć, że w ich przypadku szczególnie ważna jest kwestia czystości. Na matowym gresie bowiem wszelkiego rodzaju zabrudzenia są widoczne. Dlatego konserwacji należy dokonywać możliwie często, aby móc cieszyć się wyjątkową estetyką tego materiału. Podczas mycia gresowych płytek podłogowych znaczenie ma wybór preparatu, materiał, którym czyścimy, a także odpowiednie zabezpieczenie po zakończeniu mycia.

Czym różni się gres matowy ze strukturą od innych rodzajów tego materiału?

Na rynku można znaleźć co najmniej kilka rodzajów podłogowych płytek gresowych. Do najpopularniejszych z nich należą między innymi:

- Gres szkliwiony
- Gres nieszkliwiony (techniczny)
- Gres polerowany
- Gres lappato

W przypadku szkliwionego gresu matowego często spotykanym problemem są smugi i zabrudzenia, które pojawiają się wkrótce po położeniu płytek. Niestety są one dość trudne do usunięcia, przez co konieczne będzie regularne i stosunkowo częste mycie. Ostatecznie jednak wyjątkowa estetyka tego typu płytek wydaje się „warta zachodu”.

Dlaczego warto wybrać płytki gresowe i gdzie je położyć?

Największą zaletą płytek gresowych jest ich duża trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Gres należy bowiem do jednego z najtwardszych materiałów, które występują w przyrodzie (większą twardością charakteryzuje się jedynie diament). Oprócz tego posiada on silne właściwości mrozoodporne - z tego powodu płytki gresowe często układane są na werandach, tarasach czy balkonach.

Czyszczenie matowych płytek gresowych

Istnieje zasadnicza różnica między preparatami przeznaczonymi do mycia gresu matowego i polerowanego. Pod żadnym pozorem nie możemy ich pomylić. Środki czyszczące do gresu polerowanego zawierają bowiem substancję, która po zaschnięciu tworzy powłokę antypoślizgową. Ponadto, preparaty te posiadają właściwości nabłyszczające - które raczej nie są pożądane w przypadku płytek matowych.

Matowe płytki podłogowe z gresu ze strukturą, dzięki swojej budowie, posiadają naturalne właściwości antypoślizgowe. Nie ma więc konieczności tworzenia jej przy użyciu specjalnego preparatu. Szczególną uwagę zwróćmy na to, czy środek czyszczący nie nabłyszcza, ponieważ lśniącą powłokę jest później bardzo trudno usunąć.

Stosowanie preparatów nabłyszczających do płytek matowych wywiera na nie wręcz destruktywny wpływ. Dlatego powinniśmy unikać pomyłki za wszelką cenę! - potwierdza specjalista ds. kontroli jakości.

Preparat do czyszczenia gresu należy nanieść na plamy i zabrudzenia - jeśli są one bardzo mocne, najlepiej będzie odczekać od 5 do 10 minut. Później powierzchnię należy dokładnie spłukać czystą wodą. Pamiętajmy również, że gres matowy ze strukturą - jak każda inna powierzchnia - zaraz po czyszczeniu jest bardzo śliski. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy chodzić po niewyschniętej powierzchni - zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i efektu mycia.

Domowy sposób na mycie płytek gresowych ze strukturą

Nie zawsze zachodzi konieczność stosowania specjalnego preparatu do matowych płytek gresowych - zwłaszcza jeśli zabrudzenia nie są zbyt mocne albo akurat nie mamy takiego pod ręką. Bez większego problemu możemy stworzyć własny - skuteczny i tani płyn do mycia płytek.

Tak naprawdę wystarczy nam ocet i trochę ciepłej wody (mieszamy je w proporcjach 1:5). Przed czyszczeniem należy usunąć kurz z powierzchni gresu - przy pomocy odkurzacza lub suchej szmatki. Następnie wlewamy nasz domowy preparat do spryskiwacza i rozprowadzamy równomiernie na płytkach. Teraz dokładnie przecieramy powierzchnię przy użyciu miękkiej szmatki (takiej, która nie zostawia po sobie nitek ani smug). Po skończonej pracy spłukujemy wszystko wodą i czekamy na wyschnięcie.

 

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty