Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Czym kierować się przy zakupie pochłaniacza wilgoci do łazienki?



Podwyższony poziom wilgotności powietrza w łazience jest częstym zjawiskiem. Wynika to z warunków w niej panujących oraz często niedostatecznie sprawnej i efektywnie pracującej wentylacji. Odpowiednim poziomem wilgotności dla zdrowia człowieka jest 50-60%. Ten poziom, szczególnie w łazience, nierzadko znacząco zostaje przekroczony. Wtedy pojawia się nieprzyjemny zapach, występuje zagrzybienie w obszarze narożników ścian oraz pleśń. Jest to niebezpieczne dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Wtedy warto zastanowić się nad pochłaniaczem wilgoci do łazienki.

Pochłaniacz wilgoci w formie tabletek

Jednym z rodzajów pochłaniacza wilgoci jest pojemnik z wkładem absorbującym wilgoć. Woda zbiera się w specjalnie przeznaczonej do tego przestrzeni. Jako absorbent stosuje się m.in. chlorek sodu i chlorek wapnia. Pochłaniacz ma postać tabletek. Wilgoć powoduje, że ich objętość się zmniejsza, aż w końcu całkowicie się zużywają. Wtedy należy wymienić wkład. Według producentów jeden powinien wystarczyć na ok. 3 miesiące. Pochłaniacz wilgoci do łazienki w postaci tabletek może jednak zużywać się szybciej, co jest uwarunkowane większą wilgotnością powietrza. Zdarza się, że konieczna jest ich wymiana już po 2 tygodniach. Jest to więc rozwiązania do pomieszczeń, w których wilgoć utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Można się na nie zdecydować w celach profilaktycznych.

Pochłaniacz w saszetkach z granulatem

Saszetki pełniące funkcję pochłaniaczy wilgoci wykonane są z włókniny o zdolności do przepuszczania wilgoci. W środku znajduje się absorbent, którym jest zazwyczaj żel krzemionkowy o właściwościach higroskopijnych. Saszetka ma niewielki rozmiar, można ją pozostawić w każdym, dowolnym miejscu w łazience. Najlepiej jest zastosować kilka, jedną przy umywalce, a drugą w strefie kąpielowej. Jeżeli w łazience znajdują się okno i parapet, to taki pochłaniacz wilgoci do łazienki powinien również znaleźć się w tym obszarze. Będzie wtedy szybko pochłaniał wilgoć, pochodzącą z wody deszczowej. Jego skuteczność jest porównywalna z działaniem tabletek pochłaniających wilgoć. Możemy się na niego zdecydować w pomieszczeniach o niewielkim problemie z wilgocią.

Elektryczny pochłaniacz wilgoci do łazienki

Jeżeli masz duży problem z wilgotnością powietrza w łazience i zastanawiasz się jaki pochłaniacz wilgoci sobie z nim najlepiej poradzi, to bardzo dobrym wyborem będzie pochłaniacz elektryczny. Takie urządzenie posiada panel sterujący, przy pomocy którego ustawiamy jego parametry oraz programujemy na konkretną pracę. Ustawiamy efektywność jego działania. Niektóre elektryczne pochłaniacze posiadają kilka programów, np. wieczorem pracują intensywniej, a w ciągu dnia, kiedy nie jest to konieczne, słabiej. Woda gromadzi się w pojemniku, który po napełnieniu należy opróżnić. Taki pochłaniacz wilgoci do łazienki należy ustawić w pobliżu źródła wilgoci, czyli w strefie kąpielowej lub na parapecie okna. Przyda się szczególnie przy prysznicach walk-in, które nie są zamykane kabiną, a jedynie oddzielone od łazienki transparentną ścianą. Jest to nowoczesne, bardzo praktyczne rozwiązanie, jednak pozwala parze wodnej przedostawać się poza obszar strefy mokrej i tym samym osadzać się jej na meblach.

W łazience o dużej wilgotności powietrza najlepiej sprawdzi się pochłaniacz elektryczny. Jeżeli wilgoć utrzymuje się na stosunkowo optymalnym poziomie, możesz zdecydować się na tabletki lub saszetki pochłaniające wilgoć.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty