Lista produktów do porównania jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Lista wybranych przez Ciebie produktów jest obecnie pusta.
Produkt
Cena
Ilość
Suma
Suma wartości produktów {{ showPrice(priceSum) }} zł

Czy można kłaść płytki na płytę OSB?

Płyta OSB jest rodzajem płyty surowej i stanowi najczęściej używany tego typu materiał budowlany. Wykorzystywana jest do pokrycia podłóg, co jest zabiegiem wyrównującym powierzchnię bez konieczności stosowania wylewki. Ponadto, płyta OSB cechuje się właściwościami termicznymi oraz wspomaga izolację akustyczną. Zastanawiamy się jednak, czy można kłaść płytki na płytę OSB oraz w jaki sposób przeprowadzić te prace.

Czy można kłaść płytki na płytę OSB? Tak, ale…

Płytki ceramiczne są rodzajem pokrycia powierzchni o bardzo wysokich walorach wytrzymałościowych. Cechują się ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie panują trudniejsze warunki, jak łazienka, kuchnia czy przedpokój. Ze względu na swoją coraz szerszą paletę barw i wzorów płytki ceramiczne są wykorzystywane też w innych pomieszczeniach, jak salon, sypialnia czy pokój dziecięcy. Czy można kłaść płytki na płytę OSB? Jest to możliwe, jednak trzeba uwzględnić szczególne właściwości i wymagania płyty drewnopodobnej.

Takie podłoże będzie wyraźnie różniło się od tradycyjnego, więc też montaż będzie nieco inny. Płyta OSB powstaje z wiórów sklejonych żywicą w procesie prasowania. W procesie produkcji wykorzystywane jest więc duże ciśnienie i wysoka temperatura. Zastosowane żywice wyraźnie obniżają przyczepność płytek do podłoża. Płyta OSB charakteryzuje się też kruchością i ma tendencję do odkształcania. Nie oznacza to jednak, że nie ułożymy na niej płytek ceramicznych.

Jak położyć płytki na płycie OSB?

Chcąc wiedzieć, jak położyć płytki na płycie OSB, aby zachowały swoją trwałość i tworzyły stabilne podłoże, trzeba najpierw zapoznać się z zasadami przygotowania podłoża. Oczyszczamy i wyrównujemy płytę OSB. W tym celu przyda Ci się papier ścierny drobnoziarnisty i ściereczka. Pozbywamy się kurzu i luźnych zabrudzeń, dzięki czemu zwiększy się przyczepność płytek do podłoża. Następnie nakładamy masę podkładową, czyli preparat gruntujący, co przekłada się na ograniczoną nasiąkliwość. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności i bezpośrednim kontakcie powierzchni z wodą, a więc w łazience i kuchni, ale też przedpokoju (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Płytki na płycie OSB kleimy klejem wysokoelastycznym, co pozwoli nam na trwałe przymocowanie ich do podłoża. Taka zaprawa pozwala również uniknąć efektu pękania i kruszenia się płyty OSB, co jest spowodowane jej obciążeniem. Klej wysokoelastyczny pomaga w zachowaniu jej właściwej struktury.

Płyta OSB, która dobrze sprawdzi się jako podkład pod płytki, nie może mieć grubości mniejszej niż 22 mm, a najlepiej jeżeli będzie miała przekrój 25 mm. Wybierając płytki ceramiczne, warto zdecydować się na format 20 x 20 cm, będą się najlepiej trzymać.

Wiesz już, czy można kłaść płytki na płytę OSB i w jaki sposób to robić, aby zachować trwałość powierzchni. Dla ostatecznego efektu znaczenie ma nie tylko poprawność przeprowadzonego procesu układania płytek, ale również zastosowane materiały oraz grubość płyty OSB.

Zobacz kolejne porady w tej kategorii

Gdzie kupić nasze produkty